Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tallinnas algab taliujumise MM

Sel nädalal peetakse Tallinnas Admiraliteedi basseinis taliujumise maailmameistrivõistlusi. Suurte mastaapidega üritus tähendab erinevaid võistlusalasid viiel järjestikusel päeval. Maailma parimate taliujujate pingutusi on kõigil huvilistel võimalus uudistada teisipäevast laupäevani. Ürituse mastaapidest räägib võistluste juht Hannes Viherpuu.

Viherpuu lisab, et ligi 200 eestlasest, kes maailmameistrivõistlustele registreerunud, võib umbes 30 sportlast ka medalipretendendiks lugeda.

"Ma ise teadsin, et kirjas on 37 riiki, aga ma kuulsin täna juba uut numbrit - 40. Võistlejaid on registreerunud ligi 1500."

Aga selgitame kuulajale, kuidas erineb taliujumine olümpiamängudelt tuttavast basseiniujumisest. Detsembris toimunud taliujumise Eesti lahtistel meistrivõistlustel rääkis alade erinevustest tookordsete võistluste peakohtunik Margus Püvi.

"Taliujumises on mõned märkused teistmoodi kui baseinis, kasvõi näiteks kui me räägime rinnuli ujumisest, kus peab pea veest väljas olema. Stardid ei ole meil hüppega, vaid hoopis veest ja vees olles peab olema üks käsi ette sirutatud ja tagumine käsi vee all olema, alles siis saab startida. Mõned väiksed nüansid on veel. Üldjoontes on taliujumises reguleeritud distantside pikkused vastavalt vee temperatuurile."

Tallinnas algavatel maailmameistrivõistlustel võetakse mõõtu rohkem kui kümnel distantsil, mille pikkus varieerub 25 meetrist 450 meetrini. Registreerunute hulgas on palju selliseid, kes plaanivad kaasa teha kõigil aladel. Hannes Viherpuu.

"Neid on ja üpris palju, kes tulevad välismaalt ja pannud end kõikidel startidele kirja. Kui tugevaks nad osutuvad, seda näitab aeg, aga ütleme, et 1500 inimese hulgas on keskmiselt 2,9 starti ehk pea 3 starti inimese kohta."

Mis on vee temperatuur hetkel? Kas on ohtu, et 450 meetrist maratoni distantsi tuleb lühendada?

"Tänaste adnemete kohaselt mitte. Vesi on kogu aeg olnud plussis ning merevesi on veel natukene soojemgi. Kuskil 0,2-0,6 kraadi vahel on temperatuur."

Kokkuvõttes on tegu suure festivaliga ja võistlus on ainult üks osa festivali programmist?

"Jah, festivali kavas on võimalus väikese pileti tasu eest kasta end samasse basseini redelist või kui ollakse julgem, siis kasutada ära kogu basseini pikkust, 25 või 50 meetrit, ajavõttu pole aga muu on sama, mis päris võistlusel - osalusmedal, diplom, saunad ja soe tee. Lisaks oleme palunud huvitavatel inimestel teha ettekandeid, kuidas inimestele külm vesi mõjub. Õiged inimesed, kes oskavad sellel teemal rääkida on kindlasti kohal ja nad räägivad kindlasti ka oma kogemustest."

Kas võistlus on vaadatavuse mõttes tasuta?

"Vaatamine on täiesti tasuta. Meil on 250-kohaline tribüün, kus on võimalik rahulikult istuda ja vaadata võistlust. Kõrval on võimalus keha kinnitada ja avatud on EXPO. Tegevust jätkub, iseasi kas inimene tahab seda kella 10-18 teha."

Taliujumise maailmameistrivõistlused avatakse pidulikult homme kell 10. Esimese võistlusdistantsina on kavas 25 meetri liblikujumine.

Toimetaja: Liisi Rist

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: