100 spordihetke | Olümpiaregatt Tallinnas
Tänavu 8. detsembril täitub 100 aastat olümpialiikumisest Eestis. Eesti Rahvusringhäälingu sporditoimetus valis sel puhul välja Eesti spordisajandi sada olulisemat spordisündmust ja -lugu. Seekordses hetkes tuleb juttu olümpiaregatist Tallinnas – 1980. aastal sai Tallinnast olümpialinn.
Eesti spordiajaloo üks suurema haardega organisaatoreid, Arnold Green avas 1980. aasta 20. juuli õhtul Pirital nende sõnadega 22. suveolümpiamängude purjeregati. Möödunud sajandi ühe enim vastakaid arvamusi tekitanud sündmuse, mis Vaiko Vooremaa poolt süüdatud olümpiatulega kuulub meie spordiajalukku.
Sügaval venestamisajal Tallinnas toimunud Moskva olümpiamängude purjeregatt andis Eestile võimaluse areneda ja ehitada. Tallinn sai teletorni, uuenenud Pirita tee, hulga uusi hooneid ja üle vuntsitud vanalinna. Eesti oli aga Nõukogude Liidu poolt okupeeritud riik ja paljud, ka väliseestlaskond, ei pidanud olümpiaregati korraldamist Tallinnas sobivaks. Venemaa sissetungi tõttu Afganistani boikoteerisid Moskva olümpiamänge paljud lääneriigid ja nii olid Tallinnaski esindatud vaid 23 riigi purjetajad.
Kuid olümpiaregatt Tallinnas toimus ja lisaks kõigele muule suurvõistlusega kaasnevale jätkus igasse kodusse ka olümpiasümboolikaga suveniire – Moskva karu kõrval meie oma vahva vuntsiga olümpiamaskott Vigri.
Toimetaja: ERR Sport