Eesti epeenaiskond tuli olümpiavõitjaks!

Eesti epeenaiskond koosseisus Katrina Lehis, Erika Kirpu, Julia Beljajeva ja Irina Embrich võitis Tokyo olümpiamängudel kuldmedali, alistades finaalis Lõuna-Korea 36:32.
2016. aastal Rios poolfinaalis Hiinale alla vandunud ja kokkuvõttes neljanda kohaga leppinud Eesti naiskond alustas Tokyo turniiri Poola vastu. Tasavägises veerandfinaalkohtumises jäid eestlannad esimese viie minimatši järel 10:14, kaotusseisu, ent suutsid raskest seisust välja tulla ja võita 29:26.
Poolfinaalis hiljem pronksile tulnud Itaalia naiskonna vastu tegi Eesti tugeva alguse, saavutades viienda minimatši alguses kaheksapunktilise edu. Avaringis venelannad konkurentsist lülitanud Itaalia suutis küll korraks vahe neljale torkele vähendada, ent Eesti naiskond soodsat seisu enam ei loovutanud, jäädes kindlalt peale 42:34.
Finaalis kohtus Eesti naiskond Lõuna-Koreaga, kes oli nelja parema hulgas konkurentsist lülitanud suurfavoriit Hiina. Kullamatš algas Eesti jaoks hästi, kui Julia Beljajeva võitis esimese minimatši 4:2, ent seejärel haarasid initsiatiivi korealannad, minnes kolme minimatši järel 13:11 juhtima. Seitsmendaks minimatšiks vahetas Eesti peatreener Kaido Kaaberma sisse aga naiskonna raudvara Irina Embrichi, kes aitas võiduga seisu viigistada.
Olümpiavõitja otsustati lõppkokkuvõttes viimases, üheksandas minimatšis, kus Tokyo OM-i individuaalturniiril pronksmedali pälvinud ankrunaine Katrina Lehis haaras 3:0 edu ja alistas maailma teise numbri Choi Injeongi kokkuvõttes 10:6, tuues Eesti naiskonnale 36:32 võidu.
President Kersti Kaljulaid ütles kõnes epeenaiskonnale, et on juba pikka aega rääkinud, et "Eesti naised on kõvad" ja nüüd lõpuks jõudsid nad ka olümpiakullani. Naiskond ütles presidendile, et tunnevad ennast kuldselt, kuid ei suuda siiani võitu mõista.
Kaljulaid lisas, et ta viimast matši ei vaadanud, sest tundis, et ilma tema vaatamiseta tuleb võit. Naised ütlesid talle vastuseks, et matši kõrvalt vaadata ei ole samuti lihtne. "Meil oli ka õudne," ütles epeenaiskond presidendile pärast võitu.
Eestile on tegemist aegade kümnenda kuldmedaliga suveolümpiamängudelt. Viimati võitis Eesti kulla 2008. aastal Pekingis, kus kettaheites triumfeeris Gerd Kanter. Eesti lipu all võistelnud naissportlastele on tegemist aga esimese kuldmedaliga suveolümpiamängudelt pärast Erika Salumäe triumfi 1992. aasta Barcelonas.
Finaali käik:
Finaal algas Eesti jaoks hästi, kui Julia Beljajeva võitis esimese minimatši 4:2. Seejärel haaras tasavägises vastasseisus initsiatiivi aga Lõuna-Korea, kes asus pärast kolme matši 13:11 juhtima.
Veel kuue minimatši järel oli korealannadel minimaalne edu, ent muutuse tõi põnevuslahingusse Eesti naiskonna raudvara Irina Embrich. 41-aastane Embrich alistas Lõuna-Korea naiskonna noorima liikme Lee Hyeini 3:2, viigistades Eesti eest seisu.
Eelviimases minimatšis leppisid Julia Beljajeva ja Song Sera 2:2 viiki, misjärel otsustati olümpiavõitja ankrunaiste lahingus. Katrina Lehise ja Choi Injeong kohtumises haaras individuaalturniiri pronksmedalist Lehis 3:0 edu, mida enam käest ei andnud. Choi vähendas küll kaotusseisu korra ühele torkele, ent Lehis jäi kokkuvõttes kindlalt peale 10:6.
Minimatšide tulemused:
Kirpu - Choi 5:4
Lehis - Song 3:3
Irina Embrich - Lee Hyein 3:2
Beljajeva - Song 2:2
Lehis - Choi 10:6
Eesti - Lõuna-Korea 36:32
Poolfinaali käik:
Eesti naiskond alustas poolfinaali väga hästi ja läks teises minimatšis 5:1 juhtima, Julia Beljajeva viis kolmandas Eesti ette juba 10:4 ning viienda minimatši alguses suurenes edu ka kaheksale punktile.
Seitsmendas minimatšis vähendas Mara Navarria Erika Kirpu vastu itaallannade kaotusseisu korraks neljale torkele, aga Kirpu vastas viie järjestikuse torkega ja Eesti naiskond nii suurt edu enam käest ei andnud.
Nõnda tuli tasuks naiskonna esimene olümpiafinaal, kus minnakse vastamisi Hiina 38:29 alistanud Lõuna-Koreaga. Katrina Lehis kindlustas seega Tokyost juba teise medali, kuigi ütles intervjuutsoonist läbi kõndides aplodeerinud Eesti ajakirjanikele: "Üks on veel minna!"
Eesti ja Lõuna-Korea vaheline olümpiafinaal algab Eesti aja järgi kell 13.30.
Minimatšide tulemused:
Katrina Lehis - Federica Isola 2:1
Erika Kirpu - Rossella Fiamingo 3:1
Julia Beljajeva - Mara Navarria 5:2
Kirpu - Isola 3:2
Lehis - Navarria 2:4
Beljajeva - Fiamingo 3:2
Kirpu - Navarria 5:2
Beljajeva - Isola 6:11
Lehis - Fiamingo 13:9
Eesti - Itaalia 42:34
Veerandfinaali käik:
Tasavägiselt alanud veerandfinaalis läksid poolatarid 14:10 juhtima, kohtumise käiku tõi pöörde kuues minimatš, milles Julia Beljajeva alistas Aleksandra Jarecka 5:2.
Esimest korda pärast veerandfinaali algust jõudis Eesti viigini ning ka eduseisuni eelviimases minimatšis, kus Katrina Lehis oli Jareckast üle 4:2. Viimases minimatšis läks Beljajeva Ewa Trzebinska vastu 3:0 ette, lubas vastasel viigistada, ent sai siiski võidu ja nõnda pääses Eesti 29:26 võiduga edasi poolfinaali.
Nelja parema seas on Eesti vastaseks Itaalia, kes oli Venemaa olümpiakomitee sportlastest parem tulemusega 33:31. Poolfinaalid algavad kell 7.40.
Minimatšide tulemused:
Katrina Lehis - Ewa Trzebinska 1:1
Julia Beljajeva - Renata Knapik-Miazga 2:3
Erika Kirpu - Aleksandra Jarecka 2:3
Lehis - Knapik-Miazga 3:3
Kirpu - Trzebinska 2:4
Beljajeva - Jarecka 5:2
Kirpu - Knapik-Miazga 3:3
Lehis - Jarecka 4:2
Beljajeva - Trzebinska 7:5
Eesti - Poola 29:26
Enne võistluspäeva:
Eesti epeenaiskond koosseisus Julia Beljajeva, Katrina Lehis, Erika Kirpu ja Irina Embrich (varuvõistleja) alustab Tokyos medalijahti Eesti aja järgi varahommikul kell 5.25 algavas veerandfinaalis, kus minnakse vastamisi valitseva Euroopa meistri Poolaga.
Võitja pääseb edasi kell 7.40 toimuvasse poolfinaali, seal on vastaseks kas Venemaa olümpiakomitee sportlased või itaallannad. Kaotaja jääb vehklema kohtadele 5.–8.
Teistes veerandfinaalides kohtuvad Hiina-Hongkong ning USA-Lõuna-Korea. Pronksikohtumine toimub kell 12.30 ja kullale veheldakse 13.30.
Rio olümpiamängudel alistas Eesti epeenelik veerandfinaalis Lõuna-Korea 27:26, ent lõpetas olümpiaturniiri kahe kaotusega: poolfinaalis jäädi 36:45 alla Hiinale ja kolmanda koha matšis 31:37 Venemaale.
Toimetaja: ERR Sport