EOK suurendas maailmameistri preemiat, kuid vähendas EM-kulla autasu

Eesti Olümpiakomitee
Eesti Olümpiakomitee Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Eesti Olümpiakomitee uuendas rahvusvaheliste tiitlivõistluste medalistide ja nende treenerite premeerimise põhimõtteid. Alates 2020. aasta jaanuarist lisandub premeeritavate saavutuste hulka koguni 12 uut kategooriat, neist enamik noorteklassides, samuti uuendas EOK täiskasvanute MM-kulla ja EM-medalite preemiasummasid.

Eesti Olümpiakomitee president Urmas Sõõrumaa sõnul on oluline tunnustada medaliste ja nende treenereid, kes toovad rahvusvahelistelt tiitlivõistlustelt toovad Eestile au ja hoiavad sini-must-valge lipu kõrgel kogu maailma silme ees. "Medalivõiduks on vajalik meeletu töö. EOK-l on tiitlivõistluste medalistide ja nende treenerite premeerimiseks esinduslik süsteem, mida täitevkomitee on iga paari aasta tagant uuendanud. Seekordse täiustamise eesmärk on laiapõhjalisem premeerimine, et tunnustada maailma ja Euroopa paremikku jõudvaid sportlasi, sealhulgas laiemat ringi meie noori spordilootusi, ja nende treenereid," rääkis Sõõrumaa.

Olümpiamängude programmi kuuluvatel spordialadel ja võistlusaladel võidetud medalite premeerimisel lähtub Eesti Olümpiakomitee alates 2020. aasta jaanuarist järgmistest põhimõtetest*:

Täiskasvanud:

  • Maailmameistri preemia tõuseb seniselt 40 000 eurolt 50 000 eurole. Preemiad MM-i hõbe- ja pronksmedali eest – vastavalt 20 000 ja 15 000 eurot – jäävad samaks.
  • Euroopa meistrivõistluste kuldmedali eest ootab senise 19 000-eurose preemia asemel 15 000 eurot, kuid uuendusena hakkab EOK nüüdsest preemiat maksma ka EM-i hõbeda ja pronksi eest. Hõbekarva EM-i medal toob sportlasele 10 000 eurose preemia ning pronks 5000 eurot.
  • Olümpiamängude preemaid ei muutu – olümpiavõitja pälvib jätkuvalt 100 000 eurose preemia, hõbemedalist 70 000 eurot ning pronksmedalist 45 000 eurot.

Juuniorid ja U-23-vanuseklass:

Seni oli preemia ette nähtud olümpiaalade juunioride maailmameistrivõistluste kuldmedali eest kuni 10 000 eurot ning juunioride Euroopa meistrivõistluste kuldmedali eest kuni 7000 eurot. Alates tänavusest hakkab EOK premeerima ka olümpiaalade juunioride tiitlivõistluste hõbe- ja pronksmedaliste ning lisaks U-23 vanuseklassi tiitlivõistluste medaliste järgmiselt:

  • Juunioride ja U-23 maailmameistrivõistluste kuldmedal 5000 eurot, hõbemedal 3000 eurot, pronksmedal 2000 eurot.
  • Juunioride ja U-23 Euroopa meistrivõistluste kuldmedal 4000 eurot, hõbemedal 2000 eurot, pronksmedal 1000 eurot.

Võistkondade premeerimisel lähtutakse järgmistest põhimõtetest: kaheliikmelise võistkonna puhul jagatakse medali eest ette nähtud preemiasumma kahe sportlase vahel, nelja ja enama liikmega võistkonnale määratakse kahekordne preemiasumma, mis jagatakse sportlaste arvuga.

*Maailmameistrivõistlustel peab olema esindatud minimaalselt kuus riiki ja kümme võistlejat. Kui riike või osalejaid on vähem, siis preemiasumma arvutamisel kasutatakse koefitsienti 50%.

Mitteolümpiaaladel premeeritakse täiskasvanute maailma- ja Euroopa meistrivõistlustel kuldmedali võitnud sportlasi, preemiasummad otsustab aasta lõpus EOK täitevkomitee.

Medalivõitjate treenerid saavad preemiat summas, mis on võrdne kuni poolega sportlasele makstavast summast. Uuendusena premeerib EOK alates tänavusest aastast ainult kehtiva kutsetunnistusega treenereid.

Lisaks võib EOK täitevkomitee premeerida muude suurvõistluste tulemusi võib vastavalt igakordsele otsusele. 

Rahvusvaheliste tiitlivõistluste medalipreemiad määratakse vastavalt EOK täitevkomitee poolt kinnitatud korrale. Seni kehtinud kord kinnitati 2018. aasta aprillis, uus kord jõustus jaanuarist 2020. Väljamaksmisele kuuluvad preemiarahad eraldab EOK taotlusel Kultuuriministeerium. 

2019. aastal maksis EOK rahvusvahelistel tiitlivõistlustel medaleid võitnud sportlastele ja treeneritele preemiaid kogusummas üle veerandi miljoni euro. 

Toimetaja: Kristo Tamm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: