Rait Ratasepp ületas MK-etapil senise maailmarekordi, aga jäi teiseks

Rait Ratasepp
Rait Ratasepp Autor/allikas: Henri Kiivit

Ultrasportlase Rait Ratasepa eesmärk Austria viiekordse ultratriatloni MK-etapil oli ületada finišijoon kiiremini kui 2005. aastal prantslase Emmanuel Conraux' poolt püstitatud maailmarekord 73:18.16. Ratasepp finišeeris ajaga 72:55:29, ületades raske võistluse finišijoone teisena. Tema ees oli sakslane Richard Jung, kelle nimele läks katkematus formaadis viiekordse ultratriatloni uus maailmarekord ajaga 71:07.24.

Viiekordse ultratriatloni start anti kahes jaos: esimene neljapäeva õhtul ning teine 17 tundi hiljem reede varahommikul kell 7. Teise, tugevamasse stardigruppi kuulus ka Ratasepp, eelmisel võistlusel konkurentsi pakkunud Andi Six ning läbi aastate tugev vastane olnud Richard Jung.

Ööl vastu starti ja 19 km ujumise alguses oli ilm vihmane ning veetemperatuur kaks kraadi külmem kui esmalt eeldati - 22 °C. Ratasepp tuli oma grupist veest välja kolmanda ajaga.

Uue tulevase maailmarekordi usus mõõtsid korraldajad uuesti üle ka raja pikkuse, et distants oleks sajaprotsendiliselt korrektne. Täiendava mõõtmise tulemusena pidid sportlased 900 km läbimiseks sõitma 333 ringi asemel 342 ringi ning 211 jooksukilomeetri täitumiseks pidid sportlased jooksma kaks ringi rohkem – 72 asemel 74.

Rattarajal tõusis Ratasepp kiirelt võistluse liidriks. Kui 26. rattaringiks oli eestlane sõitnud end teisele positsioonile, siis 29. ringil läks ta võistlust juhtima. Järjest hakkasid teise stardi tugevad sportlased, sh Ratasepp maha võtma ka 17 tundi varem startinud sportlasi. 

Kuigi Ratasepp näitas rattal väga head aega, ei läinud sõit tema jaoks libedalt. Suurimaks mureks oli pinges ja kange õlavööde, mille süvenemisele aitasid kaasa jahe öö, vihm ja sundasend. Füüsiliselt keerulisest seisust aitasid välja tiimiliikmetest füsioterapeudid. Raske füüsiline ja vaimne olukord ei soosinud ka söögiisu, nii et energia tagasisaamise nimel pidi sportlane söögiga pingutama.  Ratasepp meenutab seda füüsiliselt ja vaimselt keerulist hetke kui üht oma raskeimat, millest ta on välja tulnud.

Vahetusalas rattalt jooksule minnes võttis Ratasepp aja taastumiseks, sai massaaži ning kasutas taastussaapaid. Samal ajal lõpetasid rattasõidu ka tema lähemad konkurendid. Kui Ratasepp rattarajale jõudis, olid Jung ja Six juba jooksurajal. Ratasepa taktika 211 km jooksul oli joosta järjest 8-10 ringi (ca 24-30 km) ja siis puhata. Ratasepa jooksuajad olid alati kiiremad kui põhikonkurentidel. Konkurentide edumaa tuli peamiselt Ratasepa pikematest taastumispausidest.

Juunis toimunud Saksamaa kahekordne ja Austrias lõppenud viiekordne ultratriatlon on üks osa Ratasepa 40-kordse ultratriatloni ettevalmistusest, mille start on 28. septembril. Fuerteventura saarel tuleb tal ujuda 152 km, sõita rattal 7200 km ja joosta 1688 km. Distants tuleb kokku, kui ta läbib 40 järjestikusel päeval 3,8 km vees, 180 km rattal ja jookseb maratoni.

Toimetaja: Siim Boikov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: