Eesti parim snuukrimängija MM-ist: kõige õigem finaal oleks O'Sullivani ja Robertsoni vahel ({{commentsTotal}})

Ronnie O'Sullivan snuukri MM-il
Ronnie O'Sullivan snuukri MM-il Autor/allikas: PA Wire/PA Images/Scanpix

Inglismaal Sheffieldis laupäeval alguse saanud snuukri maailmameistrivõistlustel jätkuvad esimese ringi mängud ning maailmameister on teada 6. maiks. Eesti parima snuukrimängija Andres Petrovi sõnul oleks taseme poolest kõige õigem finaal Ronnie O'Sullivani ja Neil Robertsoni vahel.

Snuuker on põline briti ala. Põhitabelist ehk 32 hulgast leiame kokku vaid üheksa mängijat, kes ei ole pärit Suurbritanniast. Neist üheksast tervelt kuus esindavad aga spordiala uut suurjõudu ehk Hiinat. "Kui me räägime snuukrist maailmas tervikuna, siis mis puudutab aktiivseid võistlussportlasi, on Hiina ja Aasia regioon on just see piirkond, kus täna nende kandepind suureneb iga aastaga väga palju. Seal on puhtalt juba rahvaarvuline seos – hiinlasi on teatavasti viiendik maailma elanikkonnast ja piisab kui üks protsent nendest tegeleb snuukriga ning see on juba väga palju inimesi," kommenteerib Eesti Snuukri Föderatsiooni juhatuse liige ja riigi paremate mängijate hulka kuuluv Mario Märtsin.

Eesti parim snuukrimängija Andres Petrov sai maailmameistrivõistluste õhkkonda nuusutada kaks aastat tagasi, kui lunastas amatööride Euroopa meistrivõistluste teise kohaga pääsme MM-i kvalifikatsiooniturniirile. Tänasel päeval ütleb Petrov, et tegelikult on väikese riigi esindajal snuukrimaailma konservatiivsuse tõttu väga raske marjamaale pääseda. Seega pole ka põhitabeli mängijate geograafia lai. "Hetkel ma võin öelda, et probleem on ka selles, et Main Tour on maailmatasandi spordi mõttes väga kinnine süsteem, mis tegelikult peaks olema rohkem avatud kõikide suhtes. Mina pooldaksin seda, kui Main Tour oleks üldse avatud ja oleksid mingid suuremad kvalifikatsioonid – kasvõi kõikide soovijate vahel. Parimad võiksid mis iganes turniiril kui kaugele pääseda. Et oleks ühtne maailmareiting, kus võiksid olla absoluutselt kõik mängijad, aga näiteks parimad 16 või 32 oleksid garanteeritud igale järgmisele turniirile, aga ülejäänud peaksid mängima. Siis meil oleks kogu aeg erinevad mängijad erinevatest riikidest – mitte ainult Suurbritannia, Hiina ja paar riiki kes seal Main Touris hetkel on," arvab Petrov.

Kõrvaltvaatajale jääb mulje, et snuukri tippseltskond on aastaid püsinud enam-vähem muutumatuna ning vananeb seega paratamatult. Spordiala saurused John Higgins, Ronnie O'Sullivan ja tiitlikaitsja Mark Williams on kõik rohkem kui 40 aastat vanad. Mario Märtsin toob tendentsi põhjustena välja kaks. "Üks on kindlasti see, et nende võistluse praktika tipptasemel turniiridel on kindlasti väga pikaajaline ja nad taluvad suurema areeni pinget oluliselt paremini. Teine tegur on see, mis eristab maailmameistrivõistlusi teistest võistlusest – loomulikult auhinnaraha. Sealne võitja paneb taskusse pool miljonit naela ja see on paratamatult üks tegur, mis mõjutab seda keskendumisvõimet."

Andres Petrov leiab, et veteranmängijate ülekaal pole siiski nii masendav, kui arvata võiks. "Palju on ka selliseid mängijad nagu [Kyren] Wilson, [Jack] Lisowski, [Luca] Brecel ja isegi [Judd] Trump, kes on alles umbes 30 või natuke nooremad. Tegelikult on umbes pooleks 40-aastaste ja nooremate vahel. Ülinoori, umbes 20-aastaseid, pole tipus muidugi üldse. Turniirid on üles ehitatud nii, et noorematel mängijatel ei ole nii palju võimalusi kiiresti areneda."

Kui rääkida käimasoleva MM-i favoriitidest, siis toovad eksperdid välja kolm nime: O'Sullivan, Neil Robertson ja Judd Trump. Neist O'Sullivan võitis tänavu Suurbritannia meistrivõistlused ning Trump Mastersi. Mario Märtsin nõustub ajakirjanduses välja pakutud favoriitide nimekirjaga ning sarnast stsenaariumi prognoosib ka Petrov. "Mina ütleksin, et alumisest turniiritabeli poolest tuleb finaali see, kes võidab veerandfinaalpaaris O'Sullivan–Trump ja siis ülemisest poolest tuleb [Neil] Robertson. Hetkel ma ei näe kedagi, kes võiks teda (Robertsoni) ülemises pooles võita. Ütleksin, et O'Sullivan ja Robertson oleks taseme poolest kõige õigem finaal," kommenteeris Petrov.

Toimetaja: Kristo TammHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: