Orienteerumise Euroopa meistrivõistlused toimuvad 2020. aastal Eestis ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Tartu suusamaraton, Maijooks ja Tallinna maraton on ühed tuntumatest Eestimaal aset leidvatest spordiüritustest, millesse iga-aastaselt haaratakse tuhandeid inimesi. Vähem teatakse aga seda, et meie suurimaks harrastusspordisarjaks võib pidada aprillist oktoobrini üle Eesti toimuvaid orienteerumispäevakuid.

Näiteks eelmisel aastal võttis erinevates paikades peetud orienteerumispäevakutest osa üle 6400 erineva inimese, kes tegid neil üritustel kokku 52 000 stardikorda. Seejuures tasub tähele panna, et suvi, mis paljudele erinevates valdkondades tegutsevatele inimeste tähendab vaikelu ja "hapukurgihooaega", on harrastusorienteerujale hoopis rohkeid võimalusi pakkuv periood. Ka ilm ja loodus hoiavad suviti enamasti orienteeruja poolele.

Orienteerumisvõistlusi hakati Eestis korraldama juba 1920.-ndatel aastatel. Päevakute traditsioon päris nii pikk ei ole, kuid Eesti Orienteerumisliidu liikumisharrastuse juht ja Eestimaa orienteerumispäevakute koordinaator Markus Puusepp selgitab, et harrastusspordi sarjal on sellest hoolimata väga väärikas ajalugu.

"Tallina oreinteerumisneljapäevakud alustasid 1966 aastal. Tol aastal oli sarjas seitse etappi ja esimesel päevakul kohe oli stardis 50 osalejat. 1980. aastatel oli suurimatel etappidel koguni üle 1000 osaleja ning praegu olenevalt asukohast ja ilmast 500-800 osalejat," rääkis Puusepp. "Üle Eesti on 20 erinevat sarja, mis hõlmavad kõiki maakondi, hooaja jooksul peaaegu 350 üritust ja orienteeruda saab jaanuarist detsembrini. Ühel päeval võib olla mitu üritust. On noori harrastajaid, kes lähevad rajale esimest korda kui nad on alles rakmetega lapsevanema rinnal ja on neid, kelle jaoks lõpeb teekond enne finišit."

Orienteerumistraditsioonid on Eestis tõesti tugevad ning tippsportlaste kõrval annavadki omanäolise ja sõbraliku orienteerumiskogukonna hoidmisel kaaluka panuse just harrastajad. Elu meie ümber on aga muutunud ja see paneb küsima, kui kaua säilib eestlastes metsarahva tundmus?

"See oht, et orienteerumisega hakkama ei saa on väike. Julgust aitab lisada, kui tulla koos sõbraga. Metsas või linnmaastikul, kus ka prageu orienteerumispäevakuid toimub on ära eksida koos sõbraga lõbusam. Hakkama saamine on meil kõigil veres. Koha peal on olemas ka korraldajad, kes on valmis tegema esmakoolituse, millele looduses tähelepanu pöörata, kuidas rada läbida. Kõik saavad kätte oma elamuse," ütles Puusepp. "Orienteerumise mõttes ära eksimine tähendab seda, et lähed õigest teeotsast mööda või otsid natukene kauem kontorllpunkti. See ei tähenda piirivalve koptereid ja korralikke päästeoperatsioone."

Kui möödunud aastal korraldati Eesti orienteerumise maailmameistrivõistlused, siis Puuseppa sõnul jäeti korraldamisest nii hea mulje, et 2020. aastal korraldatakse Rakveres Euroopa meistrivõistluseid. "Tugevaid võistlejaid meil selleks võistluseks jätkub. Meil on juba praegu maailma tippe, kes on kodus võisteldes veelgi tugevamad," lõpetas Puusepp.

Toimetaja: Liisi RistHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: