Sõudekoondise peatreener Killing: tahaks väga paremaid medaleid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Nädala jooksul teatab Eesti sõudekoondise peatreener Matti Killing, kes mahuvad esimesel maailmakarika etapil neljapaati. Pika välislaagri järel harjutatakse Pärnus ja Killingul on kahe neljase jagu mehi.

Esimesel maailmakarika etapil Killing oma meestelt juba kõva tulemust ei oota, sest veekilomeetreid hakati koguma alles märtsis. Treenitakse kahestel ja neljapaati ihkab pääseda kaheksa meest. Konkurentsi seega jagub. Koondisel on selja taga tavapärasest pikem, neli nädalat kestnud laager Horvaatias ja testvõistlus Zagrebis

"Ma arvan, et füüsis on täiesti korralik ja rõõmu teeb see, et Andrei on tasapisi hakanud laine peale jõudma," rääkis Killing ERR-ile. "Muidugi see eelmise hooaja vahele jätmine vajab veel kosumist, aga ma loodan, et hooaja teises poole on ta täismehe eest väljas."

Eelmise hooaja seljaprobleemide tõttu vahele jätma pidanud 36-aastane Andrei Jämsä nendib muigega, et olümpiavormis ta veel pole, kuid koondise keskmise venitab välja.

"Peategelena meil siin vee peal on Kaur Kuslap," vastas Jämsä küsimusele, kes on hetkel kõige paremas vormis. Mullu neljapaadi koosseisus karjääri esimese tiitlivõistluste medali võitnud 28-aastane Kuslap liikus Zagrebi võistlusel ühesel koondislastest kõige kiiremini, saades viienda koha.

"Ma olen kindlasti sõitnud talvel rohkem sõudeergomeetrit. Et kui varem asendasin seda sageli rohkem suusatamisega, siis seekord ma üritasin nii palju kui võimalik sõudeliigutust teha ja see on peamine erinevus, mis ma olen teinud," rääkis neljapaadis 2017. aastal MM-i pronksmedali võitnud Kuslap.

Head kiirust ja võimu nii võistlusel kui trennis näidanud 34-aastane Allar Raja ütles, et rõhub eelkõige kvaliteedile mitte mahule ja usub, et on hetkel paremas vormis, kui paaril eelneval hooajal.

"Ma arvan, et ma olen paremas vormis. Mõned testid ja ergomeetri tulemused on seda näidanud ja ütleme, et keha kannatab suuremaid koormusi ja neid saab koguda ja koguda nii, et ei murdus. See on hea märk," rääkis kümnekordne tiitlivõistluste medalivõitja Raja. "Eks enesetunne on selline subjektiivne asi, et nagu öeldakse, et kuula enesetunnet, aga enesetunne valetab, et praegu ma kuulan ja arvan, et ei valeta ning MK-l ise ootan juba päris head minekut. Kuigi neljapaadis on raske hinnata iga mehe panust, siis arvan, et minu oma saab olema hea, kui ma olen neljapaadis."

Küsimusele kas konkurents on nii tihe, et sa isegi kõhkled, et kas Mati valib su neljapaati, vastab Raja: "Minu lähtekoht on see, et kõik teevad trenni ja kõik tahavad paati saada. Katsun ise olla võimalikult heas vormis, kõik asjad ära teha, mis ma tunnen, mis mind kiiremaks teevad ja eks siis näis, kuhu paati mind istutatakse. Ma ei võta seisukohta, et jah, et olen sinna paati laulatatud. Nii on endal lihtsam hoida sisemist motivatsiooni ja tekitada väikest ärevushetke – kas ikkagi!"

Esmaspäeval 31-aastaseks saav Kaspar Taimsoo kerge haigusevimma tõttu paar päeva Pärnus sõuda ei saanud ja talle määratud treeningpartner Sten-Erik Anderson harjutas ühesel. Taimsoo pühendumise ja vormiga on peatreener rahul ning mees ise ka juba reel tagasi.

"Ta sõitis ühest Horvaatias hästi ja meie oma kontrollvõistluse ta võitis ja ütleme et ka kahesega nad liikusid päris hästi," ütles Killing.

"Põhi on laotud, hakkame kiirust koguma, aega veel on, et kergemaks ja tugevamaks saada," ütles 11 tiitlivõistluste medalit võitnud Tõnu Endrekson, kes sihib vormitippu septembri alguses toimuvaks MM-iks. "Taastumine on ikka aeglustunud mul juba ja pole nii kiire kui on varem olnud, et see ongi, et ma ei saa lubada, et kaks tippu teeksin. Et hooaja sees kahe kuu pärast oleks esimene vormitipp ja siis kahe kuu pärast järgmine, ei taastu ära. Pigem jah, MM-iks valmistume."

Juunis 39-aastaseks saav Endrekson ei suhtu tänavusse hooaega kui vaheaastasse teel Tokyo olümpiale. "Ma vaheaastale hetkel ei mõtle, et see on vaheaasta. Ma võtan juba aasta korraga, et mul vaheaastaid enam ei ole," lisas Endrekson.

Killingu kogenud ässade rütmis harjutavad Jüri-Mikk Udam ja Martin Kivilo ning pealik nendib, et tal on kahe neljase jagu motiveeritud mehi ja sihid on kõrgemad, kui viimaste aastate pronksid.

"Seal tipus on väga tihe," ütles Killing. "Peaasi, et me ikka pildil oleme, aga tahaks väga paremaid medaleid ka. Eks ülesanne ole järgmine aasta natukene tõsisem, sest siis hakatakse olümpiapileteid jagama ja ütleme, et nendel meestel on medaleid üksjagu ja eks me sihi 2020. aastal ikkagi mingit säravamat medalit."

Nädala jooksul on selge, millistes koosseisudes Killing team sõuab esimesel MK etapil Serbias ja suvi näitab, kes mahuvad lõpuks MM-i neljasesse.

Sõudekoondise tähtsamad stardid 2018:

1.06 - 3.06 MK I etapp Belgrad, Serbia
22.06 - 24.06 MK II etapp Poznan, Poola
13.07 - 15.07 MK III etapp Luzern, Šveits
3.08 - 5.08 EM Strthclyde, Suurbritannia
9.09 - 16.09 MM Plovdiv, Bulgaaria

Toimetaja: Liisi Rist

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: