ROK-i presidendiks valiti Kirsty Coventry

Rahvusvahelise olümpiakomitee presidendiks valiti kahekordne ujumise olümpiavõitja Kirsty Coventry, kes teenis vajalikud hääled juba esimese vooruga.
41-aastasest aafriklannast saab ühtlasi esimene naissoost rahvusvahelise olümpiakomitee president, kes võtab selle positsiooni üle seniselt juhilt Thomas Bachilt.
Presidenti valis 97 ROK-i liiget, kellest 49 toetas Coventryt ja see oligi minimaalne võiduks vajalik häälte kogus, et kohe esimeses voorus valituks osutuda.
Seni Zimbabwe spordiministri ametit pidanud Coventry seadis oma programmis prioriteediks sportlaste heaolu ning võitluse korruptsiooni, dopingu ja ebaausa käitumise vastu. Lisaks rõhutas ta jätkusuutlikkuse ja rohelise mõtteviisi olulisust.
Tema kõrval kandideerisid ROK-i presidendiks ka rahvusvahelise kergejõustikuliidu president, kahekordne olümpiavõitja Sebastian Coe, varasema ROK-i presidendi poeg, isaga sama nime kandev Juan Antonio Samaranch, rahvusvahelise jalgrattaliidu president David Lappartient, maailma võimlemisliitu juhtiv Morinari Watanabe, rahvusvahelise suusaliidu juht Johan Eliasch ning prints Feisal Al Hussein, kes juhib Jordaania olümpiakomiteed.
Ülejäänud kandidaatidest sai enim hääli Samaranch (28), kellele järgnesid Coe (8), Lappartient ja Watanabe (mõlemad 4), Al Hussein ja Eliasch (mõlemad 2).
"See on väga võimas signaal. See on signaal, et me oleme tõeliselt ülemaailmsed ja meist on kujunenud organisatsioon, mis on päriselt avatud mitmekesisusele ja jätkame seda teed ka järgmise kaheksa aasta jooksul," kommenteeris Coventry oma valituks osutumist
Coventry asub tööle 24. juunil. "Ma istun president Bachiga maha. Meil on paar kuud aega üleminekuks. Tahan keskenduda kõikide kandidaatide kokkuviimisele. Viimase poole aasta jooksul kerkis palju häid ideid ja oli palju häid mõttevahetusi," kommenteeris ta suviseid plaane.
"Tahaksin seda ära kasutada, tulla kokku ja värskelt lehelt alustada. Mul on endal ka mõned ideed, aga osa minu kampaaniast oli ROK-i liikmete kuulamine, mida nad tahavad öelda ja kuidas me tahame koos edasi minna."
Coventry lisas, et olümpiamängud on ühtsuse ja sallivuse demonstreerimiseks ideaalne koht. "ROK ja olümpialiikumine on kestnud nii palju põlvkondi, sest see toob inimesed kokku," lausus ta.
"Mitmekesisus on meie jaoks ühendav viis üksteisega kontakteerumiseks. Nii et praegu on see meie suurim platvorm, kus tutvustada inimkonna hüvesid ja jagada olümpialiikumise kaudu meie ühiseid väärtusi."
Coventry tähtsustas seetõttu kõrgelt järgmiste olümpiamängude rolli selles. "Milano Cortina saab olema äärmiselt oluline tänapäeva maailmas, kus oleme väga lõhestunud. Samamoodi Los Angeles. Te kõik nägite, kuidas Pariis tõi välja ühisosa, ühise arusaama."
Coventryt õnnitles võidu puhul ka Eesti olümpiakomitee president Kersti Kaljulaid. "Ilmselgelt leidis Rahvusvahelise Olümpiakomitee enamus, et ajad on rasked ning muutuse läbiviimiseks on vaja valida kandidaat, kes teistest selgelt eristus," lausus ta. "Naised saavad tihti just keerulistel aegadel oma ajaloolise võimaluse, kasuks tuli ka nooruslik jaks ja julgus."
Toimetaja: Siim Boikov