100 spordihetke | Tartu maraton

Foto: Hendrik Osula

Tänavu 8. detsembril täitub 100 aastat olümpialiikumisest Eestis. Eesti Rahvusringhäälingu sporditoimetus valis sel puhul välja Eesti spordisajandi sada olulisemat spordisündmust ja -lugu. 28. osa räägib Tartu Maratonist – poole sajandi pikkune rahvasporditraditsioon on Eesti kõige märgilisem iga-aastane suusatamise suursündmus.

Tartu maraton on Eesti kõige märgilisem iga-aastane rahvaspordisündmus, millest räägitakse palju ka siis, kui see lume puudusel ära jääb.

Vaevalt, et 1960. aastal, kui vaevu paarsada suusatajat kolme mehe rongisõidu ajal tekkinud mõtet realiseerides Tartust Käärikule sõitsid, oskasid ette kujutada, et teekonnast suuskadel saab üle-eestiline spordifenomen. Tartu maratoni hiilgeaegadel – kaheksakümnendate keskel – ulatus suusamaratoni lõpetajate hulk kümnetuhande lähedale. Maratonipäeva järgi käib paljudel ajaarvamine ja selle järgi teevad perekonnad plaane, sest osaleja teeb trenni ja pereliige toetab teda selles. Kui Tartu maratoni võidab eestlane, on see rahvuslik suursündmus.

Harimägi, Matu, Palu. Paigad ja teeninduspunktid, mis spordisõbral teada ja millega seostuvad kukkumised, vaevad, pidamine ja mittepidamine. Loendamatud lood, mis muutuvad aasta-aastalt uhkemaks ja kaunimaks.

Toimetaja: ERR Sport

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: