Kullase ilus sõit aitas Eesti Rahvuste krossil finaali

{{1696695000000 | amCalendar}}
Foto: Mxmania.eu

Sel nädalavahetusel toimub Prantsusmaal Ernee krossirajal Rahvuste motokross. Laupäeval sõideti seal kvalifikatsioonisõidud ja Eesti meeskond pääses Harri Kullase vedamisel 11. kohaga homsesse finaali. Parim oli Prantsusmaa koondis.

Esimesena tulid laupäeval rajale oma vabatreeningut sõitma MXGP klassis osalejad. Eesti eest sõidab MXGP klassis Tanel Leok (Husqvarna). Leok tegi kaks kiiremat ringi, neist parim andis talle klassis lõpuks 19. koha. Kiireima aja sõitis välja šveitslane Jeremy Seewer (Yamaha), talle järgnesid Jorge Prado (Hispaania, GASGAS) ja Romain Febvre (Prantsusmaa, Kawasaki). Austraalia superstaar Jett Lawrence (Honda) oli viies ja ameeriklane Aaron Plessinger (KTM) sõitis välja 13. ringiaja.

MX2 klassi vabatreeningul näitas parimat ringiaega sakslane Simon Laengenfelder (GASGAS), teise aja sõitis välja Kay de Wolf (Holland, Husqvarna) ja kolmanda aja Lucas Coenen (Belgia, Husqvarna). Eesti esindaja Jörgen-Matthias Talviku kaotas Laengenfelderile parimal ringil nelja sekundiga ja see andis talle 16. koha. Ameeriklane RJ Hampshire (Husqvarna) oli neljas ning austerlane Hunter Lawrence (Honda) kaheksas. Kodurajal sõitnud Tom Vialle (Prantsusmaa, KTM) sõitis välja viienda aja.

Viimasena tulid oma vabatreeninguks rajale Open klassi sõitjad. Siit tuli ka eestlaste parim tulemus, kui Harri Kullas (Yamaha) sõitis välja 12. koha. Parimat aega näitas hispaanlane Ruben Fernandez (Honda). Teise aja sõitis välja kodupubliku rõõmuks Maxime Renaux (Prantsusmaa, Yamaha) ja kolmanda aja britt Conrad Mewse (Honda). Ameeriklane Christian Craig (Husqvarna) oli kaheksas. Vabatreeningu tulemused lõppkokkuvõttes midagi ei tähendanud, sest kvalifikatsioonisõitudesse said sõitjad stardikohti valida reedel toimunud loosi alusel. Eesti meeskond sai stardikohta valida kahekümnendana.

MXGP klassi kvalifikatsioonisõit algas mitme suure kukkumisega. Leok ei teinud küll parimat starti, kuid vähemalt õnnestus tal kõiki kukkumisi vältida ja avaringil tuli ta tagasi 20. kohal. Paaril järgneval ringil andis Leok mitu positsiooni ära ja langes 23. kohale. Leok ei leidnud rajal kuidagi rütmi ja oma tavapärast kiirust. Sõidu teises pooles hakkas ta paremini liikuma ning tõusis sõidu lõpuks 20. kohale. Kuna üks võistkonna tulemus tühistati, siis Leoki lõplik koht oli 19. Stardi järel asus sõitu juhtima värske maailmameister Prado, kes tegi teistega väikse vahe sisse ning võttis lõpuks kindla esikoha. Suurepärast kiirust näitas sel hooajal Ameerika AMA sarju valitsenud Jett Lawrence, kes tõusis esikümne lõpust lõpuks teisele kohale. Kolmandana lõpetas sõidu Jeremy Seewer. Prantslaste lemmik Febvre tuli finišisse viiendana.

MX2 klassi kvalifikatsioonisõidus õnnestus Talvikul saada stardikoht sisekurvi poole ja sellest oli stardis ka kõvasti abi, kui ta võttis sisse koha TOP15 piiril. Ühel hetkel õnnestus Talvikul juba 12. kohale tõusta, kuid seejärel tekkis tema selja taha nimekas kolmik Kevin Horgmo (Norra), Arnaud Tonus (Šveits) ja maailmameister Andrea Adamo (Itaalia). Kõik kolm pääsesid Talvikust ka mööda ja eestlane sõitis seejärel pikka aega 15. kohal. Sõidu lõpus tegi eksimuse heal kohal olnud Janis Martins Reisulis (Läti) ja Talviku tõusis tänu sellele sõidu lõpuks 14. kohale. Sõitu asus stardi järel juhtima ameeriklane RJ Hampshire, kuid juba avaringil keeras ta ennast pikali ning liidrikoha võttis enda kätte sakslane Laengenfelder. Kuni viimase ringini oli esikoht tema käes, kuid viimasel ringil ajas kodupubliku hulluks Tom Vialle, kes liidriks tõusis ning sõidu ka võitis. Laengenfelder lõpetas teisena ja Hunter Lawrence kolmandana.

Päeva viimases sõidus tulid rajale Open klassi sõitjad. Fantastilise stardi tegi seal Kullas, kes võttis esimeste kurvide järel prantslase Renaux' ja ameeriklase Craigi järel sisse kolmanda koha. Kohe sõidu alguses tegi Craig sõiduvea, Kullas sõitis temast mööda ja tõusis teiseks, ent peagi sai temast mööda tagant kiirelt lähenenud Fernandez. Kolmas koht oli üsna kindlalt Kullase käes, kuid eelviimasel ringil ta kukkus ning tuli finišisse neljandana Liam Evertsi seljataga. Võidu võttis Renaux ja teine oli Fernandez.

Tänu Kullase võimsale sõidule pääses Eesti 11. kohal (18 punkti) pühapäevasesse finaali. Kirja läks kaks parimat tulemust, Eesti poolt seega Kullase neljas ja Talviku neljateistkümnes koht. Esikoha teenis kahe punktiga Prantsusmaa, teine oli kolme punktiga Hispaania ja kolmas viie punktiga Austraalia.

Toimetaja: Anders Nõmm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: