MM-il saavad neutraalse lipu all startida ka Venemaa ja Valgevene kahepaadid

Venemaa sõudja
Venemaa sõudja Autor/allikas: SCANPIX / AP

Nädala lõpus algavad Belgradis sõudmise maailmameistrivõistlused, kus neutraalse lipu all saavad teha kaasa ka Venemaa ja Valgevene sportlased, sealjuures võistkondlikult.

Vastavalt rahvusvahelise olümpiakomitee juhistele peaksid sõjalise agressori Venemaa ja viimase liitlase Valgevene sportlased saama rahvusvahelistel võistlustel osaleda, aga üksnes individuaalaladel ja neutraalse lipu all.

Rahvusvaheline sõudmisliit läks aga pisut teist teed, lubades ühepaatide kõrvale ka roolijata kahepaadid. Põhjuse leiab sellest, et sõudjad jagunevad laias laastus kaheks: paadiklassid, kus iga sõudja hoiab käes kahte aeru ja paadiklassid, kus neid on vaid üks.

Viimasel puhul aga ühepaadivõimalust ei ole ja nii peaksid kõik roolijata paadiklasside sportlased rahvusvahelistelt võistlustel kindlasti kõrvale jääma. Alates neljapaatidest pole Venemaa ja Valgevene sportlased aga ühelgi juhul areenile oodatud.

"Üldtunnustatud definitsiooni kohaselt on sõudmine individuaalspordiala, mis teoreetiliselt avaks võimalused kõigis paadiklassides ja kategooriates," kirjutas rahvusvaheline alaliit World Rowing kommentaariks väljaandele Insidethegames.

"Aga suuremate paatide puhul (eriti paarisaeruliste ja roolijata neljapaatide ning kaheksapaatide) on neutraalsust aga raske tajuda, sest see nõuab suuremat koosseisu ja taustaisikute hulka."

Alaliidu teatel tegid nad kompromissi, et anda võimalus mõlema sõudmisviisi esindajatele. "See puudutab ka kergekaalupaate ja parasõudjaid," teatas World Rowing.

Venemaa oligi neutraalse lipu alla andnud algselt meeste roolijata kahepaadis üles Oleg Dudko ja Ivan Kladovi, aga sõudmisliidu teatel on nad praegu sellest loobunud.

Küll aga osalevad neutraalse lipu all Valgevene paatkonnad Dzmitri Furman - Siarhei Valadzko ning Ina Nikulina - Ksenija Zalataja.

Toimetaja: Siim Boikov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: