Eesti sai jõutõstmise masters-klassi EM-il kulla ja hõbeda

Gert Koovit Autor/allikas: Erakogu

17.-13. juulini Tšehhis toimuvatel masters-klassi jõutõstmise Euroopa meistrivõistlustel sai Gert Koovit kaela hõbemedali, Mihkel Laurits saavutas enda klassi ainsa osavõtjana esikoha.

Gert Koovit võitis 9. juulil hõbemedali kategoorias Masters 1 (üle 40 aastased, 120+ kg). "Võistlus oli hetkeolukorda arvestades üllatavalt raske," ütles Koovit. "Sihiks oli vähemalt 3. koht, aga salamisi unistasin hõbemedalist. 2. kohale tulemine eeldas kas maksimumtulemuste kordamist või isiklike rekordite tegemist," rääkis Koovit eesmärkidest.

Koovit sai kükis hakkama nii avaraskuse (280 kg) kui teise katsega (300 kg), kuid kolmandal katsel, mil raskus oli 310 kg, tõmbas vigastas eestlane tagareit ja katse jäi sooritamata. Kolmanda katse sooritamine oleks Kooviti võrdsustanud Tšehhi konkurendi Jan Pinciga.

Treener Kaido Leesmanni abil võttis Koovit ennast siiski kokku ja andis endast kõik lamades surumises. Avakatse (265 kg) ei läinud kirja, sest kang vajus surumisel alla. Teisel katsel läks sooritus kirja. Pinc surus samuti 265 kg. Viimaseks katseks valis Koovit 275 kg, mis jäi surumata. "Üks lavakohtunik kutsus mu katselt tagasi särki kohendama ja see lõi mind rütmist välja," selgitas Koovit.
Seega enne jõutõmbele minekut oli vigastatud tagareiega Koovit 2. kohast 10 kilo maas. Otsustati alustada väga ettevaatlikult, planeeritud 280-kilose avakatse asemel vaid 250 kg, millega sai Koovit hakkama. Pinc tõmbas samal ajal 260 kg.

Kooviti teine katse oli 270 kg, Pincil 275 kg.

Selleks, et üldarvestuses hõbe võita, pidi Koovit tõmbama 295 kg, mis on tema isiklikust rekordist vaid 5 kg vähem ja oleks olnud tema kategooria kõige raskem katse. "Otsustasime Kaidoga riskida ja üritada. Ja imeväel sain katsega hakkama, 295 kg kirjas," sõnas Koovit.

Seega Koovitilt kükis 300 kg ja 3. koht, surumises 265 kg ja 2. koht ning tõmbes 295 kg ja 1. koht, üldkokkuvõttes 860 kg ehk võrdne tulemus Pinciga. Kuna Koovit kaalus vähem, kuulus hõbe talle.  Kulla võttis 915 kilogrammiga teine tšehh Jaroslav Soukal, 4. koha sai aga 772,5 kiloga Gerdi vend Günter Koovit (285+225+262,5 kg). "Günter tegi ka väga hea võistluse," kiitis Gert.
1944. aastal sündinud Mihkel Laurits tuli päev varem Euroopa meistriks tulemusega 435 kg (145+100+190 kg) kategoorias Masters IV (üle 70 aastased, -105 kg), kus ta oli ainuke võistleja.

Toimetaja: Grete Isabel Huik