Eesti esimene maadluse rahvusvahelise kategooria naiskohtunik: naised on kiiremad ja äkilisemad

Peagi lõppev spordiaasta andis Eestile maadluses esimese rahvusvahelise kategooria naiskohtuniku. Teerajajaks on Velja Andruse, kes konkureeris koolipõlves matil Epp Mäega.

29-aastane Jõgevamaalt pärit Andruse tegeles koolipõlves nii sumo kui maadlusega: treenis kõrvuti Baruto ehk Kaido Höövelsoniga ja võitles maadlusmatil Epp Mäe vastu. Kohtunikuna hakkas ta tegutsema venna õhutusel kolm aastat tagasi ja armastus uue ameti vastu tekkis aja jooksul. "Iseenesest ega alguses ta ei meeldinudki. Hirmutav oli, sest seda kisa palju, inimesed on väga emotsioonaalsed mati kõrval ja mati äärtel. Kui vea teed, siis annavad kohe teada. Ta hakkas ajapikku meeldima, sest et tuli teadmine, tuli oskus. See võttis ikkagi aega ja ega see kerge ei olnud," rääkis Andruse ERR-ile.

Nüüd on Velja Andruse vilistanud juba üle 300 võistluse ja hindab nii naiste kui meeste, nii täiskasvanute kui noorte matše ja seda nii laias ilmas kui kodus. Alles eile vilistas ta Järva valla pisikeses Koigi võimlas Maadlusliidu laste karikavõistluste etappi. Rahvusvahelise kategooria teenis Andruse oktoobris. "Iga aasta ma teen vähemalt Eesti-siseselt väga palju võistlusi. Nii kui võistlusperiood kuskil septembris hakkab, nii läheb ratas käima ja lõpeb suve algusega ning sinna jääb kuskil sada võistlust."

Huvi ala vastu tekitasid Veljas vennad, kelle sabas ta lapsepõlves ka maadlustrenni läks. Tema kolmest vennast noorim Aimar Andruse sai tänavu täiskasvanute vabamaadluse EM-il kaheksanda koha ja valiti aasta parimaks vabamaadlejaks. Velja kõik vennad ja õed on tegelnud maadlusega ja pere kuuest lapsest viis on võitnud Eesti meistrivõistlustel vähemalt noorte tasemel kulla.

Võid hinnata nii meeste kui naiste matše, kumba on raskem hinnata? "Naisi. Neid ei ole keeruline hinnata, aga nad on kiiremad kui mehed ja nad on äkilisemad kui mehed. Selle kohapealt seda hoiatavad isegi UWW enda inimesed ja peakohtunikud, kes ütlevad, et olge nüüd ettevaatlikud - naised on matile tulemas. Ja naised tõsiselt iiguvad väga kiiresti ja võitlevad lõpuni ning seda on ka Epu matšides näha väga hästi," selgitas Andruse.

Kuidas Eestis maadluses kohtunikku suhtutakse? "Eks nad ikka midagi hõikavad aga me teame, et see on emotsioonist ja me ei võta seda isiklikult. Sa jääd siis rahulikuks, et sa ei lähe sellega kaasa ja pärast enamus treenerid tuleb peale matsi ja ütleb "läksin natuke emotsonaalseks" ja vabandab. Selles suhtes minu jaoks ei ole see probleem."

Kas tulevikus võiks ka olümpiale hindama pääseda? "Võimalus on ja naistel on praegusel hetkel suurem võimalus sinna saada kohtnikuna, sest mehi on rohkem paraku ja Rahvusvaheline Olümpiakomitee ajab siis taga just seda naiste täituvuskvooti, et oleks ikkagi piisavalt naisi ka matil vilistamas. Mina ise arvan, et 2028, aga on vihjatud ka sellele 2024 on ka täiesti reaalne."

Eestis on täna maadluses 11 tegutsevat rahvusvahelise kategooria kohtunikku - kümme meest ja üks naine - Velja Andruse.

Toimetaja: Kristo Tamm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: