90. sünnipäeva tähistav Endla Peets: tunnen rõõmu teiste inimeste rõõmust

Endla Peets
Endla Peets Autor/allikas: ESBL

Täna peab oma 90. sünnipäeva Endla Peets, kes on toetanud ja abistanud mitmeid Eesti sportlasi, teiste seas Erika Salumäed, kes on kahekordne olümpiavõitja trekisprindis. Oma rõõmsa meelega on Peets hinge pugenud paljudele.

"Elu läheb sellepärast hästi, et mul on palju rõõmu. Mul on rõõmu lastest, lastelastest ja lastelastelastest, keda mul on kümme juba ja on tulemas veel. See teebki rõõmu, et elu edasi läheb. Ja suurt rõõmu teeb ka Eesti spordi edusammud. Osad asjad ka kurvastavad, aga kõige tähtsam on ikka see, et spordielu läheb edasi," rääkis Endla Peets intervjuus Vikerraadiole.

Sport on olnud Peetsi elus väga suur osa ning ta on olnud toeks väga paljudele Eesti sportlastele. Kust tuli tahtmine kõige rohkem just teisi aidata? "Üldse elus, kui ma mõtlen, siis minu elus on selline mõte, et minu emapoolne vanaema ja minu ema soovisid, et ma oleks inimene, kes tunneks rõõmu teiste rõõmust," jätkas Peets. "See vist ongi minul niimoodi olnud, et mulle teeb rõõmu, kui ma saan kellelegi rõõmu valmistada. Kasvõi nende õnnitluste kaudu. Muidugi minu suureks sooviks on olnud eluaeg laulda, tantsida, sporti teha ja aeda harida. Kui minule on antud mingi ülesanne midagi teha, siis ma olen püüdnud täita seda rõõmuga ja armastusega. Armastusel on kõige suurem jõud. Nii, et kui sa teed armastusega midagi, siis see õnnestub ja see toob rõõmu endale ja toob rõõmu ka teistele."

Spordiarmastuse sai Peets isalt. "Mäletan, et isal oli olümpiaraamat, kus oli Palusalu võit ja ta sellega väga uhkustas. Minu isa armastas ka isamaad ja ema armastas Jumalat. Ema sünnitas minu südamesse Jumala ja isa üldse seltskondliku tegevuse, armastuse laulmise ja spordi vastu. Tema tegi meiega pühapäeviti akrobaatikat ja edasi läks see niimoodi, et pigem saatus on juhtinud minu elu käiku," tunnistas Peets.

Peets on meelde jäänud ja südamesse jäänud paljudele. Tema kodus seisab laual Erika Salumäe pilt, keda ta sportlaskarjääri jooksul palju abistas ja toetas. "Ta on minu sporditütar," lisas Peets vahele. "Ma armastasin teda ja armastan teda siiani ning tahan, et tal elus hästi läheks. Ma tahan, et ta leiaks ühe uue armastuse, ta on ju nii noor veel."

Kuid Salumäe ei ole ainuke, keda Peets aidanud. "Neid on tegelikult ikka palju. Eha Tammert , kelle poeg Aleksander oli mul. Aitasin teda keskkoolist peale, kui ta oli noorsportlane," tõi Peets näite. "Aga huvitaval kombel on mul väga palju neid raskejõustiklasi: tõstjaid ja maadlejaid. Ma olen maadluskuulsuste Jaan Jaago (1977) ja Arnold Looritsa (1996) mälestusvõistluste algataja. Ma ei oska öelda, miks ma need algatused võtsin, tahtsin et nad saaks rahvale teadvustatud rohkem."

Spordiga on Peets siiani väga kursis. "Kogu aeg loen sporti. Elan praegu kaasa Otile, meie rallisõitjale. Elan talle südamest kaasa. Kõikidele tublidele Eesti sportlastele elan kaasa," jätkas Peets. "Kurb, et meil need epeenaised ära kukkusid, aga kõik mis on hea, teeb rõõmu."

Toimetaja: Liisi Rist

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: