Purjetamistreener: sport on sama nagu elu, eetika on tähtis

Foto: ERR

Eesti suusatajatega seonduv Seefeldi dopinguskandaal täna pöördelisi arenguid kaasa ei toonud, Eesti Suusaliidul ei õnnestunud tänase päeva jooksul ühendust saada ei Andrus ega Andreas Veerpaluga. ETV spordisaate stuudios käis eetika teemadel rääkimas purjetamistreener Rein Ottosen.

"Mina arvan, et eetika on tippspordis veel olemas. Kindlasti on neid, kes usuvad, et see on must mäng, aga ülekaalus on neid, kes usuvad, et ausa mänguga jõuab kaugemale," rääkis Ottosen. "Ma arvan, et sport on sama nagu elu. Elus on ka eetika, käitumine ja isiklik eeskuju. Sama on spordis. Ja veel suuremalt suurendusklaasi all, sest paljudest saavad rahvakangelased, keda kätel kantakse ja paljudest ei saa. Aga ikkagi nad peavad jääma tavalisteks inimesteks, kellel on rohkem õnne olnud. Mina leian, et eetika on tähtis ja tulevikus jäävad valemängijad nagu nüüdki ikka vahele ja nad peavad oma tegude eest ise vastutama."

Kas treeneril on kohustus olla ka täiskasvanud inimesele moraalimajakaks? "Mind kutsutakse nüüd just vanemas eas mental coach'iks (vaimu treeneriks - toim.) ja moraali lugemine lastele on eriti tähtis, aga ka täiskasvanutega saab alati kõik probleemid kõige pealt lahendada jutuga," jätkas Ottosen. "Teame väga hästi, et tänapäeval on popp spordipsühholoogia ja muud psühholoogid ja psühhiaatrid. Ka nemad räägivad inimesega ja räägivad asjad sirgeks, et inimene leiab end jälle üles ja inimese eneseusk kasvab. Samamoodi on ka spordis. See jääb ikka, sest üksikalade inimesed saavad oma treeneriga väga lähedaseks, sest nad on päevast päeva koos. Nad on nii heas kui ka võidus koos. Treener vastutab alati, aga muidugi ei saa treener välistada, et ühel hetkel teda petetakse, aga see on selle ameti risk."

Kaua me seda suppi nüüd sööme? "Ma arvan, et kui me selle mädapaise ilusti ära lõikame, selleks on meil kõik võimlaused, siis kõikidel noortel ja lapsevanematel tuleks julgelt edasi minna. Tulevad uued inimesed, kellel on moraal, eetika ja kasvatus tähtsamad. Kasvatatud ja koolitatud treeneritel on ikkagi pedagoogika ja õpetaja eetika tähtsam, neil on meistri ja kasvataja roll. Kõigist meistrid ei saa, aga enamus püüdleb selle poole. Lastega töö - tipptreeneritel oleks aeg tagasi laste juurde tulla, et tuletada meelde A-d ja B-d, et aru saada, et me oleme täiesti tavalised inimesed meie ühiskonnas, et ühte sammu sammuda," ütles Ottosen.

Toimetaja: Liisi Rist

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: