Maailma edetabelis kolmandale kohale tõusnud Eesti võistkond stardib MM-il ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Eesti võistkond Estonian ACE Salomon osaleb MM-il koosseisus Reeda Tuula, Timmo Tammemäe, Silver Eensaar ja Rain Eensaar
Eesti võistkond Estonian ACE Salomon osaleb MM-il koosseisus Reeda Tuula, Timmo Tammemäe, Silver Eensaar ja Rain Eensaar Autor/allikas: Estonian ACE Salomon Adventure Racing Team

8. - 15. novembrini toimuvad India ookeanis asuval vulkaanilisel Reunioni saarel seiklusspordi (adventure racing) maailmameistrivõistlused. 20 riigi 64 võistkonna seas läheb pea 450 km pikkusele ja ca. 17000 tõusumeetriga rajale ka Eesti võistkond Estonian ACE Salomon koosseisus Reeda Tuula, Timmo Tammemäe, Silver Eensaar ja Rain Eensaar.

Varasemad kolm MM-võistlust on eestlastele olnud üsna edukad - 2015.a. Brasiilias Pantanali märgalal toimunud dramaatilisel ekspeditsioonil saavutati 5. koht. 2016. aastal Austraalia idarannikul liikusid eestlased võistluse teisel ööpäeval ajutiselt isegi liidrikohal, kuid lõpptulemuseks jäi varustuse kaotamisest tingitud ajatrahvi tõttu siiski 9. koht. Eelmisel aastal USAs Wyomingi osariigi piirist piirini läbinud MM-ekspeditsioonil oli Eesti võistkonna lõpptulemus kuues koht. Võistkonna koosseisus varasemalt võistlenud naisliige Mariann Sulg on käesoleval aastal saanud emaks ja tema asemel on võistkonnaga liitunud mitmekordne Tartu Maratoni Kuubiku võitja (ka. 2018) Reeda Tuula. Uues koosseisus võitis võistkond sellel suvel Hispaanias Euroopa meistritiitli.

Jooksvas maailma rankingus on eestlased tõusnud kõrgele kolmandale kohale, mis annab lootust, et võistkond suudab ka seekord kõrges mängus kaasa lüüa. 50 000 dollari suurust auhinnaraha jaguneb viie parima võistkonna vahel. Võiduvõimelisi võistkondi on eelduslikult ca 15. Võistluse favoriidina stardivad mitmekordsed maailmameistrid Uus-Meremaalt - Avaya (end. Seagate). Prantsusmaa lootused on seatud võistkondadele 400Team Naturex, Lozere Team2Raid. Ülitugevad võistkonnad esindavad Rootsit - Armee võistkond ja Silva-Haglöfs, kes on mõlemad ennast täiendanud seiklusspordi sünnimaa Uus-Meremaa võistlejatega. Rootsi armeevõistkonnas teeb võistluse kaasa ka kolmekordne Vasaloppeti võitja Oskar Svärd. Esikolmiku heitlusse loodavad sekkuda kindlasti ka Lõuna-Aafrika Painted Wolf, Ecuadori Movistar-Terra Aventura, Venemaa Blizzard ja Hispaania Columbia Vidaraid. 

Juba on avaldatud ka võistlejatele etappide parameetrid. Võistlus algab 106 km pikkuse ja 7600 tõusumeetriga jalgsietapiga, mille läbimise eeldatav kiireim aeg on vähemalt 38 tundi. Etapile jääb ka kaks köieülesannet. Edasi võetakse kaasa packraftid ehk spetsiaalsed täispuhutavad veesõidukid ja läbitakse ca 40 km kahe jõelõigu ja kaljuronimistega etapp sügavates kanjonites. Öine liikumine jõgedel on klass II-IV kärestike tõttu keelatud. Järgneb vaheldusrikas madalamatel kõrgustel rattaetapp suhkrurooistanduste vahel ja siis ootab uuesti ees 2400 m tõus vulkaanile jalgsi. Alla laskutakse pärast vahetusala uuesti jalgratastel, kuid üheks kontrollpunkti vaheks köidetakse rataste vändasüsteem korraldajate poolt kinni, kuna seal sõitmine oleks liiga ohtlik - rattaid tuleb kanda. Kuna rajad on järsud ja vegetatsioon kohati ülitihe, ei ole edenemine ühelgi alal kiire ja lihtne, isegi allamäge mitte. 

Võistluse viimasel ööpäeval suunduvad võistlejad India ookeanile kajakkima - sõita tuleb vähemalt 500 m kaugusel kaldast, et vältida murdlainetusse ja korallrahudele sattumist. Eelviimane etapp on jalgratastega ja hõlmab jälle konstantset 2400 m tõusu vulkaanile  - juba kolmandat korda võistlusrajal. Sellele järgneb laskumine rannikule ja viimane viis kilomeetrit on packraftisõit finišisse.

Erisusena varasemate aastate MM-idest on seekord kasutusel kohustusliku magamise süsteem. Iga võistkond peab kokku kasutama uneaega minimaalselt 12 tundi ja seda saab kasutada 0,5 - 4 tunniste osadena erinevate alade vahelistes vahetusalades. Võitjaid oodatakse finišisse ca 120 tunni ehk viie ööpäevaga stardist arvates ehk 13. novembril. 

Reunion on väike vulkaaniline saar India ookeanis, Madagaskarist 800 km idas ja eksootilise puhkusesihtkohana pisut kuulsamast Mauritiuse saarest umbes 200 km edelas. Kuigi võistlus toimub lõunapoolkeral, siis on toimumiskohaks märgitud sellegi poolest Prantsusmaa, sest Reunion on ametlikult üks Prantsusmaa 18 piirkonnast. Eksootiline asukoht ja poliitiline ja majanduslik seotus Euroopaga loob segu erinevate maailmajagude parimast. Saar on tehniliselt osa Euroopast, sellel on kõikidest India ookeani saartest kõrgeim sisemajanduse kogutoodang ning tehtud on rikkalikult investeeringuid, sealhulgas üks maailma kõige kallimaid tee-ehitus projekte. Samas asub saar India ookeanis, seal on troopiline kliima, lopsakas taimestik ning erilised looduslikud vaatamisväärsused nagu suured vulkaanid, valged ja mustad liivarannad ning korallrifid. Ligi 40% kogu saare territooriumist on kantud UNESCO maailmapärandi nimekirja ja suured alad on kaitstud Prantsusmaa rahvusparkidena. Saare 850 000 pealine elanikkond on segu erinevatest rahvastest ja kõik see kokku moodustab põneva kultuuride ja köökide sümbioosi. Prantsusmaa kaudu Reunionile suundujad saavad lennata maailma kõige pikemal siselennul (11 tundi), ilma et oleks vaja saabumisel passikontrolli läbida. Reunionil on maksevahendiks euro, käibel prantsuse ja kreooli keel ning telefonikõnesid saab pidada Euroopa Liidu tariifide alusel.

Reunion on 63 km pikk ja 45 km lai ehk umbes Saaremaa suurune, kuid - ja see on märkimisväärne "kuid" - selle kõrgeim punkt on 3070 m üle merepinna. See tähendab, et maastik on järsk - paljudes kohtades tõuseb taevasse pea vertikaalselt. Réunion asub kesk ookeanis, mistõttu on saar vaid vulkaani merepinnast kõrgemale ulatuv tipp, mis moodustab vulkaani kogumahust väikse osa. Vulkaanil on mitu tippu - kõrgeim punkt on kustunud vulkaan Piton des Neiges, kuid saare lõunapoolses otsas asuv Piton de la Fournaise (2631 m) on aktiivselt purskav kraater. Vulkaan purskab peaaegu igal aastal, pakkudes suurejoonelisi ilutulestikega sarnanevaid vaatemänge, mida elanikud võivad ohtu kartmata imetleda. Enamasti avalduvad need Hawaii-tüüpi pursked pikkade vedela laava ojadena, mis ulatuvad mitmete kilomeetriteni. Saar kasvab laavavoolude mõjul ka korrapäraselt suuremaks.

Kõrgete tippude vahel moodustavad ürgsed kokku kukkunud vulkaanikraatrid tohutusuuri ja keeruliselt ligipääsetavaid looduslikke amfiteatreid, mis on sügavad ja järsud. Neid kutsutakse Cirque'deks ja ühes sellistest asub ka Hell-Bourgi küla, kust võistlus 8. novembril alguse saab. Hell-Bourg on saanud Prantsusmaa kõige ilusama küla tiitli ja reisijuhid tutvustavad seda kui tõeliselt hämmastavat paika.

Reunion on täis äärmusi ja üks neist on, et saar hoiab maailma rekordeid 12-, 24-, 72- ja 96-tunnise ajavahemiku jooksul mahasadanud sademete osas. Näiteks 1952 aasta märtsis sadas saarel 24 tunnni jooksul maha 1,87 meetri paksune veekiht. Võistlus toimub küll enne troopiliste tormide hooaega ja november on tavapäraselt üks parimaid kuid saare külastamiseks ja seal matkamiseks.

Üldiselt on novembris Reunionil temperatuurid meeldivalt soojad jäädes rannikul kahe-kolmekümnendatesse. Temperatuuri erinevus ranniku ja mägede vahel on siiski suur - mägedes võib see langeda öösel ka nulli lähedale. Palju vett ja temperatuurierinevusi toob paratamatult kaasa veeauru, mis tähendab, et nähtavus võib lisaks ööpimedusele olla piiratud ka päevase tiheda udu poolt. Suured veevood ja järsud mäed loovad aga imelised veespordi võimalused raftinguks, kanjoneeringuks, mis on muidu füüsiliselt üliraske võistluse oodatud ja lõbusad vahepalad.

Toimetaja: Liisi Rist

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: