Järjekordne dopinguskandaal: PyeongChangi proovid võivad olla kasutud

Dopinguproovi tarvikud
Dopinguproovi tarvikud Autor/allikas: AFP/Scanpix

Varemgi dopinguskandaale avalikkuse ette toonud Saksamaa ringhäälingu ARD järjekordne leid võib PyeongChangi taliolümpiamängudel võetud dopinguproovid kehtetuks muuta.

2014. aasta Sotši olümpia dopinguskandaali järel lubas Rahvusvaheline Olümpiakomitee ROK, et PyeongChangis käiakse dopinguproovidega ümber põhjalikumalt.

Nüüd on ARD käsutuses aga video, millest on näha, kuidas kõrvaline isik saab ilma järelvalveta viibida PyeongChangis võetud dopinguproovidega ühes ruumis. Proove sisaldaval külmkapil ei ole ees lukku ja laual on asjakohased dokumendid, mõlemad olid ARD-i sõnul avatud manipulatsiooniks.

"Kõik on täiesti avatud, kõike saab manipuleerida - see on hullumeelsus," rääkis ARD-ile PyeongChangis ametis olnud šveitslasest advokaat Lukas Weisskopf.

Video annab OM-il ja selle järel positiivse dopinguproovi andnud sportlastele võimaluse väita, et nende proovid olid kolmandate isikute poolt vahetatud positiivsete proovide vastu. "Selle videoga on võimalik tõestada, et dopingulabor ei teinud korralikult tööd," sõnas ARD-ile advokaat Michael Lehner. "Sellest ei saa enam kergemat kaitset olla. Praegusest hetkest on kõik selles laboratooriumis olnud dopingutestid täiesti kasutud."

"Ma olen šokeeritud, et ühel maailma suurimal spordiüritusel on töö dopinguproovidega nii ebaprofessionaalne," sõnas Saksamaa Antidopingu Agentuuri esinaine Andrea Götzmann.

PyeongChangi olümpiamängudel jäid positiivse dopinguprooviga vahele Kei Saito (lühirajauisutamine) Žiga Jeglic (jäähoki), Aleksandr Krušelnitski (jääkeegel) ja Nadežda Sergejeva (bobisõitja).

Toimetaja: Anders Nõmm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: