Möödub 60 aastat Eestis ehitatud vormel Estonia esimesest stardist

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Estonia vormelid Autor/allikas: Pille Russi/MOMU

60 aastat tagasi, 1958. aasta 5. oktoobril veeres Leningradis, Nevski ringrajal esimest korda stardijoonele Estonia nimeline vormelauto, mis oli konstrueeritud projekti eestvedaja Ants Seileri poolt ja ehitatud Tallinna Autoremonditehases nr. 1.

Peagi järgnesid Estonia-1 nime kandnud vormelautole juba järgmised mudelid ning vaid mõned aastad hiljem kihutati NSV Liidu ringradadel põhiliselt just Estonia võidusõiduautodel. 1985. aastal valmis 1000. Estonia nime kandnud vormelauto. Tehas oli saanud nimeks Tallinna Autode Remondi Katsetehas (TARK) ja tõusnud maailma vormelitootmise absoluutsesse tippu - vaid Inglise tootja Lola oli toodangu arvult suurem. Eesti taasiseseisvumise järel algas luigelaul. Põhjuseid oli mitmeid, lõpptulemus paraku üks - 2001. aastal valmis viimane Tallinna tehases valmistatud võidusõiduauto Estonia-26/H9. Selja taha jäi 44 aastat avastamist, leiutamist ja edulugusid. 

Kokku valmistati Estonia nime kandvaid vormelautosid 1331 ja selle tootmisarvuga kuulutakse ka täna veel kindlalt maailma läbi aegade kümne kõige enam võidusõiduautosid tootnud firmade hulka.

Toimetaja: Anders Nõmm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: