Jaht Olympic teenis avamerepurjetamise MM-il pronksmedali ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Olympic
Olympic Autor/allikas: Sander van der Borch

Hollandis Haagis toimunud avamerepurjetamise maailmameistrivõistlustel tuli B-grupis pronksile Dago Jahtklubi jaht Olympic EST463 (X-41). Meeskonda kuulusid roolimees Tiit Vihul, taktikuks America's Cupil võistelnud kunagine Itaalia olümpiapurjetaja ja tänane Itaalia Nacra koondise treener Gabriele Bruni ning meeskonnas Meelis Pielberg, Tanel Trööp, Indrek Ulla, Raul Grigorjev, Aivar Kaljumäe, Tarmo Vesberg, Raul Vinnal ja Raul Vane.

Eestist võttis MM-ist osa seitse jahti. Kokku osales 85 jahti 15 riigist. Alused võistlesid kolmes klassis - üheksa jahti A-klassis, 27 B-klassis ning 49 jahti klassis C. Regatt koosnes pikast kaheosalisest kokku 135-miilisest avamereetapist ning seitsmest lühirajasõidust vastutuule-allatuule rajal.

Olympic oli avameresõidu järel seitsmendal positsioonil, tõusis siis aga kahe esimese lühirajasõiduga neljandaks ning alates neljandast võistluspäevast hoidis kolmandat kohta. Enne viimast võistluspäeva muutus heitlus pronksi eest eriti teravaks, sest vahe neljandal kohal oleva Michael Berghorni jahiga Halbtrocken 4.0 (X-41) Saksamaalt oli vaid kaks punkti ja viiendal kohal oleva põhjanaabrist Martin Estlanderi Xini Freedomiga (X-41) kolm punkti. Viimane sõit oli keeruline ja muutliku tuulega, mis nii taktiku, roolimehe kui ka meeskonna suurepärases koostöös õnnestus vormistada neljanda tulemusega. Sõidu võitis kindlalt soomlaste Xini Freedom, kuid Olympic suutis tagada kolmanda koha kokkuvõttes 0,5 punktiga soomlaste ees.

"Hommik algas ärevalt, sest eile õhtul läbisid liidritest Norra jahid kontrollmõõtmise ning kuna nende koefitsienti karistati veidi, muutis see punktivahed meie ja neljandal-viiendal kohal olevate konkurentide ees veel väiksemaks," lausus Olympicu meeskonnaliige Meelis Pielberg. "Tänase sõidu stardi järel tuli ootamatu tuulepööramine ning jäime samale poolele sakslaste jahiga Halbtrocken 4.0 ning soomlaste Xini Freedomi sõitu kontrollida ei saanud. Pärast esimese vastutuule märgi võttu juhtis taktik Bruni meid sellest jamast osavalt välja ja esimesel allatuulel sõitsime juba nö soodsamas vaos. Finišeerusime Xiniga üsna lähestikku ja siis jäi vaid loota, et meie tulemus oleks piisav pronksi hoidmiseks. Pronksiheitlus meie klassis oli oluliselt tihedam kui esikoha heitlus ja me oleme väga õnnelikud, et see meile õnnelikult lõppes," oli Pielberg väga rõõmus.

Olympicu meeskond kiitis ja hindas kõrgelt America's Cup'i võistlustausta ja treeneri kogemusega itaallasest taktiku Bruni panust selle tulemuse saavutamisel. Ka Bruni ise ei olnud kiidusõnadega meeskonna aadressil kitsi. "See oli minu jaoks esimene kogemus Eesti meeskonnaga, kuigi mitmed itaallased teevad koostööd Eesti meeskondadega ning ütlevad, et mingis mõttes oleme me väga sarnased. Olime kohe pärast esimest päeva nagu suur tore pere ja koostöö laabus hästi. See oli meile raske võistlus, kuna soomlaste sama tüüpi Xini Freedom oli väga kiire. Meil õnnestus avamereetapp väga hästi ja selle pealt oli hea lühirajasõitudesse edasi minna. Kuuenda lühirajasõidu 13. koht oli mulle pettumus, sest tegin mõned valed otsused, kuid tänasele läksime vastu optimistlikult kindla sooviga kolmandat kohta hoida. Esimest kahte Landmark 43 tüüpi Norra jahti me nagunii püüda ei oleks suutnud, kuid kolmanda koha nimel töötasime kõvasti ja andmise endast kõik. Kogu meeskond tegi tehniliselt suurepärast tööd ning eraldi nähtus siin jahis on kõrge meeskonnavaim, sest iga päev pingutatakse lõpuni ka pärast väikseid tagasilööke. Roolimees Vihul tegi erakordselt head tööd jahi juhtimisel ning Ulla ja Grigorjev on suurepärased oma rollides. Mul on väga hea meel oma uute sõprade ja meie ühise saavutuse üle," lausus Bruni rahulolevalt.

Eestisse tuli viimati avamerepurjetamise MM-i medal 2014. aastal, kui Kalevi Jahtklubi meeskond Forte (X-41) Jaak Jõgi juhtimisel tõi Kielis toimunud ORC klassi MM-ilt koju maailmameistritiitli. Esikümnes on Eesti jahid ORC klassi MM-idel olnud aga aastaid ning Euroopa meistrivõistluste pjedestaalikohad on pea iga-aastaseks saanud.

Toimetaja: Liisi Rist

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: