Rait Ratasepp plaanib läbida 20 päevaga 20 täispikka triatlonit

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Rait Ratasepp möödunud aastal finišis. Autor/allikas: TSV Lensahn

Igal aastal oma võimete piire nihutanud Rait Ratasepp plaanib ka tänavu oma organismile esitada lihtinimesele uskumatuna tunduva väljakutse. Tal on plaanis 20 järjestikusel päeval läbida iga päev üks täispikk triatlon. 

Täispikas triatlonis tuleb esmalt ujuda 3,8 km, seejärel sõita jalgrattaga 180 km ning lõpetuseks joosta maraton ehk 42,2 km, kirjutab Marathon100.com.

Planeeritav võistlus on nii pikk, et sellesarnast maailmas isegi mitte ei korraldata. Seepärast võtabki Rait ohjad oma kätte ning teeb endale ise kahekümnekordse triatlonivõistluse.

Mullu võistles Eesti tuntuim ultratriatleet kümnekordsel katkematul triatlonil, mille käigus tuli ujuda 38km, sõita jalgrattaga 1800km ja joosta 422km.  Raidul kulus distantsi läbimiseks 234 tundi 31 minutit ja 15 sekundit ehk 10 ööpäeva. Sel sügisel on Ratasepal kavas sellest võistlusest kaks korda pikem väljakutse.

Ratasepp planeerib võistluse korraldada septembri lõpus Fuerteventural.  Tänasel pressikonverentsil oma selle-aastaseid plaane tutvustanud Ratasepp lisas, et keegi pole kunagi varem nii rasketes tingimustes kahekümnekordset triatloni ette võtnud.

Põhjus, miks sellist võistlust kusagil ei korraldata on lihtne – nii pika võistluse läbiviimine läheb lihtsalt kulukaks ning kuna võimalik osavõtjate arv on väga väike, ei ole kahekümnekordse triatloni korraldamine majanduslikult mõttekas.  Varasematel aastatel on sellist võistlusmaad paaril korral küll läbitud ning Raidu sõnutsi plaanivad ka Ameerika korraldajad lähiaastatel kahekümnekordse triatloni ette võtta, kuid tänavusel hooajal kalendrist sellist võistlust ei leia.

Rataseppa silmad säravad ultratriatlonist rääkides. "Esimene asi on meeletu tuul," kirjeldas Ratasepp Fuerteventural valitsevaid tingimusi. "See tähendab, et pool distantsi tuleb läbida tugevas vastutuules. Taganttuul pole oluliselt parem." Septembrikuus on Kanaari saartel 30 ja enam soojakraadi, mistõttu on tunne nagu sõidaks saunas.  Rait lisas, et korra on ta sellistes tingimustes kuumarabanduse juba saanud.

"Lisaks on rattadistants mägine," tunnistas Ratasepp. "Rajal on 2000 tõusumeetrit, mis tähendab, et 20 päevaga tuleb tõusumeetreid 40 000."

Rataseppa valem kahekümnekordse triatloni läbimiseks sellistes tingimustes on lihtne: "Selleks, et tuulest ja mägedest jagu saada tuleb olla füüsiliselt tugev."

Viimasel kolmel kuul on treeninguid tehtud selle nimel, et septembrikuiseks katsumuseks valmis olla. Selle aja jooksul on Rait läbinud joostes 2100 km ehk 700 km ühes kuus. Jooksumahtudele on lisandunud 300 km ujumist. 

"Mul oli vaja veenduda, kas mu keha talub seda distantsi," kommenteeris Ratasepp ise oma hullumeelseid treeningmahte. Viimase nelja nädala jooksul läbis Rait jooksurajal 800 km ehk 20-kordse triatloni jooksudistantsi.

"Jooks on alati ultratriatloni kõige raskem osa," märkis Ratasepp. Kahekümnekordne triatlon paneb proovile nii ultratriatleedi füüsilised kui vaimsed võimed. "Kõige parem vaimne ettevalmistus on pikad üldfüüsilised treeningud.

Enne septembrit on Rataseppal kavas osaleda ka kahel kolmekordsel ultratriatlonil, kuid need on tema sõnutsi vaid soojenduseks. Nimetatud võistluste vahele jääb vaid kolm nädalat, mis on taastumiseks väga lühike aeg. Esimene neist toimub 6.-8. juulini Austrias ning teine 26.-28. juulini Saksamaal. Viimane võistlus on ka selle distantsi MM, mille stardinimekirjas leiab lisaks Rataseppale veel 54 sportlast.

Fuerteventura võistluse eelarve on aukartustäratav – enam kui 17 000 eurot.  Sellise võistluse läbiviimine eeldab kaheksaliikmelise toetustiimi kohalolekut.  Kogu tiim tuleb kohale transportida, majutada, ära toita, mis muudabki eelarve suureks.

Toimetaja: Liisi Rist

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: