Poksijad hakkavad kohustuslikke sooteste tegema

Rahvusvaheline poksiorganisatsioon World Boxing teatas reedel, et kehtestab kõigile nende võistlustel osalevatele poksijatele kohustuslikud sootestid.
Mullustel Pariisi olümpiamängudel pälvis suurt tähelepanu Alžeeria poksija Imane Khelif, kes tuli naiste -66 kg võistlusklassis olümpiavõitjaks. Tema triumf vallandas aga Pariisi mängude ajal tulise sooarutelu, sest seniajani olümpiapoksi eest vastutanud IBA ei lubanud tal 2023. aasta MM-il osaleda.
IBA väitel ei läbinud Khelif toona sootesti, kuid Pariisi mängude poksiturniiri korraldanud Rahvusvaheline Olümpiakomitee (ROK) ei tunnustanud IBA sootesti tulemust ning andis Khelifile loa Pariisis võistelda.
Tänavuse aasta alguses olümpiapoksi eestvedajaks saanud World Boxing märkis reedeses avalduses, et soovib sootestide abil tagada õiglased võistlustingimused nii meestele kui ka naistele.
Eraldi rõhutati, et 26-aastane Khelif ei saa naiste arvestuses ühelgi WB egiidi all toimuval võistlusel osaleda kuniks ta ei ole läbinud WB sootesti. Khelif peaks järgmist korda võistlustules olema juba järgmisel nädalal Hollandis toimuval Eindhoven Box Cupil.
WB lisas, et sootesti peavad läbima kõik üle 18-aastased poksijad. Testi saab teha nina- või suuproovi, sülje või vereproovi abil.
Meeste kategoorias saavad võistelda sportlased, kes on sündinud mehena, kellel tuvastatakse Y-kromosoomi geneetilise materjali (SRY-geen) olemasolu või kellel on seksuaalne eriareng (DSD), kus tuvastatakse mehelik androgeniseerumine.
Naiste kategoorias saavad võistelda sportlased, kes on sündinud naisena, mida tõendab XX-kromosoomide olemasolu või Y-kromosoomi geneetilise materjali (SRY-geen) puudumine või kellel on seksuaalne eriareng, kus mehelikku androgeniseerumist ei toimu.
Sootesti läbiviimise eest hakkavad vastutama rahvuslikud alaliidud. Testi esitamata jätmine võib sportlasele kaasa tuua võistluskeelu. Sootestid võetakse ametlikult kasutusse 1. juulist.
Toimetaja: Henrik Laever