100 spordihetke | Kergejõustikutreener Fred Kudu

Foto: Raivo Tiikmaa/ERR arhiiv

Tänavu 8. detsembril täitub 100 aastat olümpialiikumisest Eestis. Eesti Rahvusringhäälingu sporditoimetus valis sel puhul välja Eesti spordisajandi sada olulisemat spordisündmust ja -lugu. 55. osa räägib kergejõustikutreener Fred Kudust, kes oli Kääriku spordikompleksi rajaja.

Kudu oli Boss. Nii teda hüüti ja seda ta kergejõustikutreenerina ka oli.

Nõukogude Liidu mitmevõistluse koondise vanemtreener ja olümpiakoondise treener viiel olümpial. Uhkemat õpilaste rida kui Kudul on raske leida: Heino Lipp, Rein Aun, Valter Külvet.

Omaaegse Tartu Riikliku Ülikooli kehakultuuriteaduskonna dekaan ja kergejõustiku kateedri juhataja oli Kudu kokku ligemale 30 aastat. Sisuliselt ei olnud võimalik pärast teist maailmasõda kolme kümnendi vältel Fred Kuduga kokku puutumata treeneriks saada. Kokkupuude Fred Kuduga ülikoolis või treeningutel oli kvaliteedimärk.

Fred Kudu on ka Tartu Ülikooli spordikompleksi rajaja Käärikul, mille nurgakivi pandi 1959. aastal ja mis lõi kuuekümnendatel Kudu juhtimisel üle Nõukogude Liidu särama. Praegu on legendaarne Kääriku samuti eeskujuks kõigile lähipiirkondade spordikeskustele.

Toimetaja: ERR Sport

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: