Spordi elutööpreemia pälvisid Tiit Nuudi ja Väino Treiman

Väino Treiman ja Tiit Nuudi
Väino Treiman ja Tiit Nuudi Autor/allikas: Kultuuriministeerium

Valitsus otsustas, et 2023. aasta riikliku spordi elutööpreemia laureaadid on Tiit Nuudi ja Väino Treiman. Valitsus tegi otsuse valdkonna komisjoni ettepanekutele tuginedes.

Elutööpreemia laureaat, endine tennisist Tiit Nuudi on andnud olulise panuse Eesti spordi- ja olümpialiikumise arengusse. Esitaja sõnul on Nuudi panustanud oma energiat ja teadmisi spordivaldkonda enam kui 40 aasta jooksul, olles spordijuht kõige olulisematel Eesti spordi ümberkorraldusaastatel.

Ta on olnud praeguse spordikorraldusliku mudeli väljakujundamise üks eestvedaja, arendanud rahvusvahelisi kontakte ning juhtinud meie spordiliikumise ja -organisatsioonide koha taastamist rahvusvahelises koostöös.

Eesti Olümpiakomitee asepresidendi ja presidendina käivitas ta praeguseni edukalt toimiva majandusettevõtete sponsorluse ja partnerluse raamistiku ning lõi valitsusasutuste ja spordiorganisatsioonide võrgustiku, mis viis spordi rahastamise süsteemi loomiseni ja spordi reguleerimiseni õigusaktides.

Tiit Nuudi esitas elutööpreemia kandidaadiks Audentese Spordiklubi.

Elutööpreemia laureaat, kiiruisutamistreener Väino Treiman on andnud olulise panuse kiiruisutamise valdkonna arengusse. Treiman on teinud aastaid pühendunult tööd eesmärgi nimel Eestis spordiala taastada. Juba 35 aastat tagasi alustas ta Adaveres kiiruisutamisrajaga ning laste trennide läbiviimisega.

Esitaja sõnul näitab Treimani professionaalsust ja pühendumist see, kuidas suhteliselt lühikese ajaga kasvatatakse ühest väikesest kohast kaks maailmatasemel sportlast – Saskia Alusalu ja Marten Liiv.

Treimani kandidatuuri esitas Eesti Uisuliit.

Kummagi elutööpreemia suurus on 64 000 eurot.

Riiklikke spordi aastapreemiaid antakse välja kuus. Preemia määramisel arvestati sportlikke tulemusi, edukat treeneritööd, tulemuslikkust sporditöö korraldamisel ning panust spordi propageerimisse, spordipedagoogikasse või sporditeadusesse.

Preemiad pälvivad Aivar Nigol ja Hillar Zahkna eduka maailma karika etapi korraldamise eest laskesuusatamises ning ujumises kolmekordseks juunioride Euroopa meistriks tulnud Eneli Jefimova, kes ühtlasi saavutas täiskasvanute maailmameistrivõistlustel kuuenda ja üheksanda koha.

Aastapreemia pälvivad ka kergejõustiku Euroopa meistrivõistlustel pronksmedali võitnud Janek Õiglane, olümpiamängudel vigursuusatamises pronksmedali võitnud Kelly Sildaru, külgkorvi motokrossi maailmameistrivõistlustel hõbemedali võitnud Kert Varik ning Kristin Tattar, kes võitis kettagolfi maailmameistri tiitli.

Ühe aastapreemia suurus on 9600 eurot, ühise kandidatuuri puhul läheb preemiasumma jagamisele.

Preemiad antakse üle Eesti Vabariigi 105. aastapäeva eel, 20. veebruaril Eesti Teaduste Akadeemia saalis koos riiklike teaduspreemiate ning Ferdinand Johann Wiedemanni keeleauhinnaga.

Toimetaja: Siim Boikov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: