Tõstmine, poks ja moodne viievõistlus jäid esialgu olümpiaprogrammist välja

Tokyo olümpial osalenud briti tõstja Emily Campbell
Tokyo olümpial osalenud briti tõstja Emily Campbell Autor/allikas: SCANPIX / PA

Kolm pikalt olümpiakavas olnud spordiala - tõstmine, poks ja moodne viievõistlus - jäeti 2028. aasta Los Angelese mängude esialgsest kavast välja.

Neljapäeval kinnitas rahvusvahelise olümpiakomitee koosolek Los Angelese olümpiamängude esialgse programmi ja märgiti, et soovitakse keskenduda noorusele. Eelmisel aastal Tokyos debüteerinud rulasõit, sportronimine ja surf püsivad kavas.

Välja jäänud spordialadelt on aga tõstmisel olnud lähiminevikus probleeme dopingutarvitamise ja -korruptsiooniga, poksil samuti korruptsiooni ja segase hindamissüsteemiga. Moodne viievõistlus peab aga otsustama, milline distsipliin hakkab asendama ebapopulaarset ratsutamist.

Ühegi ala jaoks ei ole olümpiauks veel lõplikult suletud, kuid selleks peavad nad probleemid lahendama ja oma väärtust kinnitama. Los Angelese mängudele saab täiendusi teha ka 2023. aastal.

Poks debüteeris olümpiakavas kolmandatel mängudel 1904. aastal St. Louisis ja on pärast seda jäänud välja vaid korra - 1912. aastal Stockholmis, sest Rootsis oli toona see spordiala keelatud.

Tõstmine oli olümpiakavas juba esimestel nüüdisaegsetel mängudel 1896. aastal Ateenas, uuesti 1904. aastal St. Louisis ja seejärel juba alaliselt alates 1920. aasta mängudest Antverpenis, kus Eestile tõi ajaloo esimese olümpiakulla Alfred Neuland.

Nüüdisaegsete olümpiamängude looja Pierre de Coubertini leiutatud moodne viievõistlus on olnud püsivalt kavas alates 1912. aasta Stockholmi mängudest.

Toimetaja: Siim Boikov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: