WADA hoiatab USA-d: teie riigi sportlased võivad olümpialt eemale jääda

Witold Banka
Witold Banka Autor/allikas: SCANPIX / Reuters

Maailma antidopingu (WADA) ja selle ühe olulisema liikme ehk Ameerika Ühendriikide vahel on tekkinud erimeelsused, mille tulemusena ei pruugi USA sportlased olümpiamängudele pääseda.

USA valitsus ja rahvuslik antidopingu organisatsioon (USADA) on avaldanud rahuolematust WADA juhtimise juures ja ähvardanud ühenduse omapoolse rahastuse lõpetada.

Mõistagi pole säärane käitumine WADA-le meeldinud ja organisatsiooni presidendi Witold Banka sõnul võiks vastav tegutsemine teha palju kurja Ühendriikide sportlaskonnale.

"Me oleme olnud kontaktis mitmete maailma valitsustega, keda šokeerivad USA valitsuse ja neid toetava USADA ähvardused," lausus Banka intervjuus uudisteagentuurile Reuters.

"Need valitsused on palunud meil kaaluda liikmestandardite muutmist, mis tähendaks, et osamaksu tasumata jätmine võib viia riigi antidopingu organisatsiooni maailma antidopingu koodeksist lähtuvalt liikmelisuse peatamiseni."

"Paratamatult võib see tähendada tõsiseid tagajärgi selle riigi sportlastele, kes osalevad rahvusvahelistel suurvõistlustel," hoiatas WADA president.

Rahvusvahelise olümpiakomitee reeglid ütlevad, et mängudel osalemine nõuab WADA heakskiitu. Tokyo olümpiamängud peetakse järgmise aasta 23. juulist 8. augustini.

USA antidopingu presidenti Travis Tygartit pani kolleeg Banka arvamus nördima. "Ähvardada ühe riigi sportlasi WADA kehva juhtimise tõttu on üsna märkimisväärne ja valmistab pettumust," kommenteeris ameeriklane.

"WADA-t rünnatakse väga palju, aga USA sportlaste ebaseaduslik ähvardamine on häbiväärne. Nad peaks aega kulutama selleks, et teha WADA selliseks nagu maailm seda soovib, milleks on tugev ja iseseisev WADA."

"Midagi on valesti, kui ülemaailmne reguleerija ründab üht oma võtmeliiget, kes teeb kõik selleks, et reegleid järgitaks ja samas suletakse silmad sellise riigi nagu Venemaa ees, kus on riiklikult toetatud dopinguprogramm," süüdistas Tygart. "Selline silmakirjalikkus on uskumatu."

Venemaad on riiklikus dopingupoliitikas süüdistatud alates 2014. aasta Sotši olümpiamängudest. Seni on sealsed võimud need etteheited tagasi lükanud.

Toimetaja: Siim Boikov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: