Maailma Antidoping läks Valge Majaga tülli

Maailma Antidopingu president Witold Banka
Maailma Antidopingu president Witold Banka Autor/allikas: SCANPIX/AFP

Maailma Antidopinguagentuur WADA kritiseeris reedel teravalt USA rahvusliku uimastikontrollipoliitika ameti ONDCP Ühendriikide kongressile saadetud raportit.

Kolmapäeval avalikustati ONDCP poolt Ühendriikide kongressile saadetud 19-leheküljeline raport, milles amet ähvardas WADA rahastamise peatada, kui organisatsioonis ei viida läbi laiaulatuslikke reforme.

USA panustab WADA 33,3 miljoni euro suurusesse aastaeelarvesse 2,4 miljonit eurot, rohkem kui ükski teine riik. Et Rahvusvaheline Olümpiakomitee ROK lisab valitsustega võrdväärse summa, kerkib USA toel saadud rahastus 4,8 miljoni euroni.

"Ameerika maksumaksjad peaksid oma investeeringust saama selget tulu puhta spordi, ausa mängu, maailma antidopingusüsteemi efektiivse juhtimise ja proportsionaalse hääleõiguse näol," kirjutas ONDCP raportis. "Aastaid on USA WADA-sse panustanud miljoneid dollareid maksumaksja raha, oodates, et WADA töötab läbipaistvalt ja iseseisvalt."

ONDCP ei ole rahul sellega, et USA ametnike osakaal WADA juhatuses ja komiteedes ei ole proportsionaalne nende rahalise panusega, samuti kritiseerib amet seda, kuidas Rahvusvaheline Antidoping on toime tulnud Venemaa dopinguskandaali menetlemisega.

"Juhul, kui WADA ei vasta efektiivsuse, iseseisvuse ja läbipaistvuse põhinormidele ning ei suuda edendada USA ametnike esindatust, palume kongressil WADA rahastamist vähendada või peatada," lõpetas amet raporti, mille kiitis heaks ka USA Antidopingu pealik Travis Tygart.

WADA vastas reedel omapoolse 46-leheküljelise raportiga, milles mõistis ameeriklaste süüdistused teravalt hukka, öeldes, et raport on täis "mitmeid valeandmeid, valesid arusaamu ning lihtsalt valesid".

"On väga murettekitav, et kuigi USA on WADA juhatuses olnud juba 21 aastat, pole nende esindajad siiani süüdistusi esitanud," vastas WADA president Witold Banka ONDCP direktorile James Carrollile. "USA kiitis 2018. aasta novembris heaks WADA välja pakutud haldusreformi ja teie isiklikult hääletasite WADA uue strateegilise plaani poolt."

"Ausalt öeldes on USA käitumine vastuolus raportis välja toodud süüdistustega. Olen veendunud, et USA valitsusel on puhta spordi kaitsmisel mängida oluline roll ja loodan siiralt, et saame tulevikus teha koostööd ning WADA ei pea ennast meedias kaitsma alusetute rünnakute eest," lisas Banka.

WADA lisas veel, et paar päeva enne raporti avalikustamist palus ONDCP agentuuril üle vaadata kolm paragrahvi ning kuigi WADA parandas neis esinenud faktivead ja eksitavad väited, otsustas amet korrigeeritud versiooni lõplikus raportis mitte kasutada. "On äärmiselt kahju, et ONDCP raport kirjutati fakte ja konteksti arvestamata ja kindla sooviga WADA mainet kahjustada," lisas president.

"USA on WADA-s väga hästi esindatud - paremini kui ükski teine liikmesriik - ning on seda olnud alates WADA loomisest 1999. aastal," kinnitas agentuur. "Jagada ameteid enampakkumise läbi tähendaks, et suurem osa maailma riike ei saaks kunagi WADA juhatuses või täitevkomitees olla ning see ei lähe kokku rahvusvahelise hea tavaga."

Toimetaja: Anders Nõmm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: