Poola peatreener: sõlmisin lepingu ühe eesmärgiga - olümpiamedal

Nende Euroopa meistrivõistluste suursoosiku Poola koondise peatreeneriks on 50-aastane belglane Vital Heynen, kes viis 2014. aastal Saksamaa maailmameistrivõistlustel pronksile, mängis 2017. aastal Belgia koondisega Euroopa meistrivõistlustel pronksimatši ja tuli eelmisel aastal Poola koondisega maailmameistriks.

Nüüd ihkab ta kulda EM-ilt ja muidugi ka järgmise aasta Tokyo olümpialt. Ta on mees, kes armastab väljakutseid ja viia meeskondi kriisidest välja. "Iga kord on tegemist väikese sammuga edasi," võrdleb ta oma erinevaid treeneriperioode. "Kui aga Belgia ja Saksamaa koondisega olime poolfinaali jõudmise üle õnnelikud, siis nüüd Poolaga mängime enama kui poolfinaali pääsemise nimel."

"Mängime medalitele ja kõige kõrgematele medalitele. Teine erinevus on see, et Poolas on võrkpall nii suur ala ja seetõttu on töö hoopis teistsugune. Minu jaoks on väga meeldiv, et on nii palju huvilisi. Kõik jälgivad meid ja vahel ka negatiivsel toonil, kuid vähemalt tunnevad huvi ja see on väga hea."

Mis on erinevate koondiste vahel sarnast? "Suurepärased mängijad. Olen leidnud kõikjalt nii sümpaatseid mehi, kellega tööd teha. Nautisin tööd Belgias ja mul olid fantastilised viis aastat Saksamaa koondisega ja nüüd Poolas on imelised mängijad, kellega tööd teha."

Nii meeskond kui Poola publik on väga hästi omaks võtnud Poola koondise eest EM-il debüteeriva 26-aastase nurgaründaja Wilfredo Leoni. Kuubalt pärit maailma parimaks mängijaks tituleeritud Leon sai 2015 Poola kodakonduse, aasta hiljem abiellus oma poolatarist kallimaga, neil on kaheaastane tütar ning EM on tema esimeseks suurturniiriks Poola koondise ridades.

"Tema (Leoni) sulandumine meeskonnaga on suurepärane. Minu arvates on see fantastiline, kuidas ta tuli, räägib väga hästi poola keeles ja teeb väga head tööd integreerumise huvides, kuid tema mängutase pole veel selline nagu soovime. See on normaalne, sest peame andma talle aega," lausus Heynen.

"Ta peab kohanema nii meeskonnaga, uue riigi ja treeneriga ning see pole nii lihtne. See nõuab aega. Aasta pärast on olümpiamängud ja siis on ta taas tipus. Nüüd on liiga vara. Ta alles liitus meeskonnaga ja ei saa veel kogu tiimi õlgadel kanda ning see on normaalne protsess."

Maksimumeesmärk on olümpia ja hetkel kogub Poola selleks vormi? "Alustasin lepingut vaid ühe eesmärgiga - medal olümpiamängudelt. Viimati võitis Poola võrkpallis olümpial medali [kulla - toim.] 1976 ja meie toome selle medali tagasi 2020 Tokyo mängudelt. See on olnud minu eesmärgiks esimesest päevast alates ja jääb viimase päevani."

See motiveerib? "Jah, see motiveerib kogu mu elu, sest tahan võita olümpiamedalit ning seda ka teen."

Tokyo olümpiakulla võitmise sihiks võtnud Poola koondise peatreener ei hakkanud spekuleerima, kas Eesti koondisega seekord EM-finaalturniiril hävinud Gheorghe Cretu kiirustas peatreeneri ametist lahkumisega või võinuks seda kuue aastase perioodi jooksul teha varem.

"See on alati väga raske, sest treener sõltub nii paljudest asjadest. Tunnen "Gianni" Cretut väga hästi ja arvan, et ta on väga hea treener. Alati tuleb otsuseid teha ja ma arvan, et see nõuab julgust, et langetada ise otsus, et nüüd aitab. Võib-olla mina lõpetasin tänaseni alati koostöö liiga vara ja vältisin nii halbu tulemusi. Võib-olla peaks mõtlema sellele ka nüüd, kuid ei-ei, ma tahan võita esmalt olümpiamedali, siis põgenen."

EM-il mängleval moel kuus mängu järjest võitnud Poola meeskond läheb veerandfinaalis homme kokku Heyneni poolt varem juhendatud Saksamaaga ning meeskond saab 6000 fänni toetust nautida - neid oleks rohkemgi, kui Poola saaks juba suuremas saalis mängida.

"Minu jaoks on väga meeldiv, et on nii palju huvilisi. Kõik jälgivad meid ja vahel ka negatiivsel toonil, kuid vähemalt tunnevad huvi ja see on väga hea."

Toimetaja: Siim Boikov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: