WADA komisjon: Rio olümpia dopingukontrollis oli tõsiseid vajakajäämisi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Rio de Janeiro olümpia peastaadion
Rio de Janeiro olümpia peastaadion Autor/allikas: AFP/Scanpix

Maailma Antidopingu (WADA) komisjon leidis Rio de Janeiro olümpiamängudel dopinguküttide töös mõningaid suurepäraseid edasiminekuid, kuid ka olulisi ebaõnnestumisi.

Äsja avaldatud sõltumatu komisjoni 55-leheküljelisest raportist ilmnes, et paljusid testitavaid ei leitud lihtsalt üles ning mitmete kõrge riskiastmega spordialade atleete testiti võistluste ajal vähe või üldse mitte. Raporti kohaselt peitusid põhjused personalitöös, ressursside piiratuses või logistilistes raskustes. Samuti ei võetud õppust eelnevate olümpiamängude kogemustest.

"Lõppkokkuvõttes ei leitud paljusid sportlasi olümpiakülast üles ja ülesanne tuli pooleli jätta," kirjutas sõltumatu komisjon. "Mõnel päeval ei suudetud testida kuni 50 protsenti plaanitud sportlastest. Mõned neist sportlastest lisati järgneval päeval võistlusvälise kontrolli nimekirja või prooviti tabada neid järgmistel võistlustel, aga logistilistel põhjustel ei tabatud neid sageli ka siis."

Komisjon väljendas imestust ka selle üle, et näiteks jalgpallis ei tehtud võistlusväliseid teste üldse ning mõnel kõrge riskiga alal nagu näiteks tõstmine tehti vähe või üldse mitte võistlussiseseid vereteste. Piirduti üksnes uriiniproovidega. Lisaks oli probleeme ka dopinguküttide abilistega, kes ei olnud määratud ajal seal, kus vaja ning teinekord andis soovida ka nende inglise keele oskus.

WADA komisjoni juhi Jonathan Taylori sõnul ilmnes raskustest hoolimata ka mitmeid positiivseid asju, eriti tänas ta vabatahtlike tööd.

Toimetaja: Siim Boikov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: