Eesti kaljuronijad proovivad USA-s kuulsat vertikaalseina vallutada ({{commentsTotal}})

Mehed magavad seinale paigutatud kanderaame meenutavatel rippvooditel. Pildil Mikael Orkomies, Henri Rummo ja Peeter Klaas.
Mehed magavad seinale paigutatud kanderaame meenutavatel rippvooditel. Pildil Mikael Orkomies, Henri Rummo ja Peeter Klaas. Autor/allikas: Erakogu

Juba kahe nädala pärast toimub Eesti kaljuronijate esmakordne Yosemite’ 900-meetrise vertikaalseina vallutuskatse.

Neli mägironijat – Henri Rummo, Peeter Klaas, Tõnn Võsu ja Mikael Orkomies – lendavad Californiasse, kust liigutakse edasi Yosemite rahvusparki. Seal asub El Capitani nimeline 900-meetrine graniitsein, millel on kurikuulus Nose’i rada.

Esmakordselt vallutati El Capitan 1958. aastal, toona läks selleks 18 kuud, millest 45 päeva kulus ronimisele. 1994. aastal roniti rada puhtalt ära, st ei kasutatud vertikaalseks liikumiseks abivahendeid, selleks kulus neli päeva. 2012. aastal tegid Alex Honnold ja Hans Florinile raja kiirusrekordi – kaks tundi ja 23 minutit –, siis roniti minimaalse turvavarustusega.

Hinnanguliselt ronib seda vertikaali aasta jooksul ligi 500 inimest. Eestlastele on see teadaolevalt esmane katse.

Eesti ronijatele on vertikaalivõtuks planeeritud neli-viis päeva vahemikus 11.-16. oktoober. Kaasas on kogu vajalik varustus, toit ja vesi, kokku ligi 200kg. Magatakse seinale paigutatud kanderaame meenutavatel rippvooditel. Meeskond on selleks vallutuseks palju koos treeninud, enamasti Soomes 40-meetristel kaljudel, ning Skyproffi ja Ronimisministeeriumi siseruumides.

Põhilised takistused võivad tekkida ilmastikuoludest, selleks viibitakse rahvuspargis kauem, et jääks ruumi ka tõusukuupäevi muuta. Kaks meeskonnaliiget on pikaajalise ronimis- ning kõrgtöödekogemusega, mis kindlasti aitab sellisele ettevõtmisele kaasa.

Kuigi Eestis pole kaljusid, mis edendaks mägironimiskultuuri, on meestel kindel plaan ka teisi kaasmaalasi inspireerida ronimisega algust tegema. Aastast 2020 on ronimine olümpiamängude uus spordiala.

Ronijad kutsuvad kõiki järelüritusele, mis toimub 25. oktoobril Kosmose kinos. Seal antakse lühike kommentaar oma reisile, näidatakse pilte ning sellel järgneb maailma parimate ronimislühifilmide vaatamine.

Toimetaja: Maarja VärvHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: