Kristjan Port: reeglite rikkumine on ka ainete omamine või vahendamine

Foto: Jaanus Lensment/Scanpix

Austria politsei pressiesindaja Vincenz Kriegs-Au kinnitas Seefeldis viibivatele ajakirjanikele, et austerlased Max Hauke ja Dominik Baldauf ning kasahh Aleksei Poltoranin tunnistasid veredopingu kasutamist enda verega. Kuna nad tegid uurijatega koostööd ja jagasid informatsiooni, ei peetud nende vahi all hoidmist vajalikuks ja nad vabastati, kuid uurimine nende osas jätkub.

Eestlased Karel Tammjärv ja Andreas Veerpalu aga jäävad vähemalt homme hommikuni vahi alla, seejärel peab Innsbrucki prokuratuur otsustama, kas neile taotletakse eelvangistust või nad vabastatakse. Prokurör Hansjörg Mayri sõnul jätkub eestlaste ülekuulamine homme.

Mayr selgitas pressiteate vahendusel, et sportlased on "tegelenud pettusega ehk kasutanud keelatud dopingumeetodit."

"Nad on kinnitanud korraldajatele, rahvusvahelisele alaliidule ja sponsoritele, et ei riku reegleid. Seega on tõsine kahtlustus, et kõnealused sportlased on tegutsenud seadusevastaselt ning püüdnud või üritanud püüda saada isiklikku kasu keelatud võtteid kasutades," kirjutab Mayr.

"Selle taga on see, et kõik ei pea kasutama aineid, vaid antidopingu reeglite rikkumine on ka nende ainete vahendamine," lausus Eesti Antidopingu nõukogu liige Kristjan Port.

"Antud lausetest võibki välja lugeda, et kui nad ei ole neid ise kasutanud, vaid rikkunud seda reeglit, kus nad on sellele kaasa aidanud. Sealt võib välja lugeda seda, et neid süüdistatakse selles tegevuses, milleks on ainete omamine, meetodite omamine, meetodi kasutamise katse, ainete vahendamine, vahendamise katse - need kõik kuuluvad samasse."

Kolmapäevasel pressikonverentsil ütles Austria politsei, et jälgisid ööpäevaringselt sportlaste liikumisi ja nägid, kuidas nad käisid regulaarselt kuritegeliku jõugu liikmeid külastamas. Selle jõugu väidetav ninamees, Saksamaa spordiarst Mark Schmidt arreteeriti kolmapäeval Erfurdis, kuid viidi täna edasisteks ülekuulamisteks Münchenisse.

Eesti Suusaliit aitas Tammjärve ja Veerpalu lähedastel neile advokaadi leida, kuid rohkem infot alaliidule laekunud ei ole ja noormeestega nad suhelda ei ole saanud. "Hetkel on sama seis mis eile päeval. Kahjuks ei ole õnnestunud poistega ise kontakti saada," lausus peasekretär Tõnu Seil.

Edasise osas suusaliidul praegu kindlat plaani pole. "Võtame sammhaaval. Tuleb teada, milline on Austria politsei otsus ja vastavalt sellele reageerime."

Toimetaja: Siim Boikov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: