Nimekas füsioterapeut: puhkamise väärtustamine on tippspordi uus trend ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Sel nädala külastas Eestit nimekas füsioterapeut Marko Yrjövuori Soomest. 13 aastat ka USA korvpallitähe Kobe Bryant'i üldkehalise ettevalmistuse eest vastutanud Yrjövuori esines ettekandega Eesti Traumatoloogide-Ortopeedide Seltsi kongressil Viljandis.

Eesti Traumatoloogide-Ortopeedide Seltsi kongress vältas Viljandis kolmapäevast reedeni ning just avapäeval oli fookuses sporditraumatoloogia. Rahvusvahelise tuntusega spordikirurgi, professor Sakari Orava kõrval oodati väga teisegi soomlase Marko Yrjövuori esinemist. Yrjövuori nimi tähistab kvaliteeti, sest ta töötas pikalt Ameerika Ühendriikides, kus aitas oma teadmistega nii NHL-i kui ka NBA klubisid.

Rohkem kui kümnendi oma elust töötas Yrjövuori Los Angeles Lakersi korvpallimeeskonna massaažiterapeudina. 2009. ja 2010. aastal oli ta osaks NBA meistritiitli võitnud koosseisust, kusjuures personaalselt aitas Yrjövuori Lakersi liidrit, kahel korral USA meeskonnaga ka olümpiavõitjaks tulnud Kobe Bryantit.
Viljandis pidas Yrjövuori haarava ettekande teemal pehmete kudede vigastuste ennetamine spordis. Spordialade kaupa erinevad tippatleetide sagedasemad traumad mõistagi üksjagu.

"Puutun praegu kõige rohkem kokku põlvekõõlusega seotud probleemidega," rääkis liikumisekspert ja füsioterapeut Yrjövuori intervjuus ERR-ile. "Ma arvan, et seda põhjustab sportlaste vilets kontroll oma keha keskosa või vaagna piirkonna tegevuse üle. Keha pole liiga suureks koormuseks valmis."

Yrjövuori ütleb, et vigastuste vältimisel on väga oluline alustada elementaarsest - sportlane peab omandama õige tehnika. Lisaks rõhutab soomlane taastumise võtmerolli. Puhkamise väärtustamine on tippspordi uus trend.

"Puhkamine ei tähenda tingimata magamist. Mõistagi, magamine on puhkamise ülioluline osa. Kuid tähtis on ka oskus rahulikumalt võtta: alati ei pea endast kõike välja panema. Mõnikord võib olla lihtsamaid päevi ja mõnikord tulebki võtta puhkepäevi," jätkas Yrjövuori.

Erandid kinnitavad reeglit. Oma ettekandes märkis Yrjövuori, et korvpallikuulsus Bryant magas soomlase noomitustest hoolimata ööpäevas vaid kolm kuni neli tundi. Küsimusele, kas Euroopa spordimeditsiin on Ameerika Ühendriikidest maha jäänud, vastab suurema osa oma professionaalsest karjäärist teisel pool veetnud mees nii: "Oleme Euroopas küllaltki vanamoodsad. Vanadel meetoditel polegi midagi viga, kuid tuleb tähele panna ka uusi. Peab tähele panema seda, kuidas saada tugevamaks ja kiiremaks. Ning mitte ainult kangiga kükke tegema harjutus tuleb üle viia spordialaspetsiifiliseks liikumiseks. Selles jääb meil teadmistest vajaka."

Yrjövuori tänaste nimekate hoolealuste hulka kuuluvad NHL-is ilma tegevad kaasmaalased Patrick Laine ja Mikko Rantanen.

Toimetaja: Liisi Rist

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: