Purjetamise olümpiakavva valiti uus distsipliin

Laser klassi purjekad Rio de Janeiro olümpiamängudel
Laser klassi purjekad Rio de Janeiro olümpiamängudel Autor/allikas: AFP/Scanpix

Maailma purjetamisliidu aastakonverentsil kinnitati 2024. aasta Pariisi olümpiamängude purjeregati kavva kahese kiiljahi avamere segavõistkonna võistlusala, et tuua olümpialiikumisse ja -purjetamisse uut dünaamikat ja värsket tuult.

Eelmise nädala lõpus kinnitas maailma purjetamisliit pikkade arutelude ja diskussioonide tulemusena 2024. aasta Pariisi OM-i võistlusalade kava. Eriti pinevaks kujunes debatt ühepaadi segavõistluse asendamisel kahese avamere kiiljahi segavõistkonnaga, vahendab Eesti Jahtklubide Liidu kodulehekülg.

Lõpptulemusena hääletasid 31 nõukogu liiget muudatuse tegemise poolt, kaheksa olid vastu ja kaks loobusid hääletamisest. Sellega sai 75% miinimumi nõue ületatud. Seega kinnitas nõukogu nõutud häälteenamusega kahese kiiljahi avamere segavõistkonna poolt.

2024. aasta Pariisi olümpiamängude kava kinnitati järgmiselt:

meeste purjelaud – RS:X*
naiste purjelaud – RS:X*
meeste ühepaat – Laser*
naiste ühepaat – Laser Radial*
lohe segavõistkond – klass kinnitamisel
kahepaadi segavõistkond – klass kinnitamisel
naiste kahepaat – 49erFX
meeste kahepaat – 49er
kahene katamaraanil segavõistkond– Nacra 17
kahene avamere kiiljahi segavõistkond – klass kinnitamisel

*läbib täiendava varustuse hindamise protsessi

Täiendavad Pariisi olümpiamängude purjeregati võistlusala klasside kriteeriumeid puudutavad otsused tehti meeste ja naiste purjelaua, lohe segavõistkonna, kahepaadi segavõistkonna ning kahese avamere kiiljahi segavõistkonna osas.

Meeste ja naiste purjelaua distsipliinide klassiks on RS:X. Lohe segavõistlus toimub RAM-Airiga (foil-kite) ja tiiburlaudadel. Kahepaadi segavõistkonna aluseks on ujuvpurjekas eespurje, grootpurje ja spinnakeriga.

Kahese avamere kiiljahi segavõistkonna võistlusaluseks kinnitati ujuvpurjekas. Paadi kere pikkus jääb vahemikku 6-10 meetrit ning paat on sobilik kasutamiseks 2 – 20 m/s ulatuva tuule kiiruse oludes. Sellel ühemastilise taglase ja spinnakeriga purjekal on sobiv purjede valik erinevate ilmastikutingimuste jaoks.

Varustuste katsetused lohe segavõistkonna ja kahese avamere kiiljahi segavõistkonna võistlusalade osas ning klassi kinnitamise lõplik otsus tehakse hiljemalt 2019. aasta maiks, mil toimuvad maailma purjetamisliidu koosolekud.

Toimetaja: Siim Boikov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: