X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

100 spordihetke | Eesti Olümpiakomitee 100

Foto: Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum SA/Eesti muuseumide veebivärav

Tänavu 8. detsembril täitub 100 aastat olümpialiikumisest Eestis. Eesti Rahvusringhäälingu sporditoimetus valis sel puhul välja Eesti spordisajandi sada olulisemat spordisündmust ja -lugu. 84. osa keskmes on 100. sünnipäeva tähistav Eesti Olümpiakomitee.

Eesti spordi katusorganisatsioon – Eesti Olümpiakomitee loodi 1923. aasta 8. detsembril. Kui 1920. aasta Antwerpeni olümpiamängudele pääses Eesti osalema erandkorras, siis EOK loomise järel saatsid Pariisi mängude korraldajad Eesti Olümpiakomiteele juba ametliku osalemiskutse.

Teine maailmasõda ja nõukogude okupatsioon peatas EOK tegevuse. Peatas kuni 1980. aastate lõpuni, mil hakkasid puhuma muutuste tuuled. Kui Raekoja platsil tervitati Souli olümpialt naasnud kullavõitjaid Erika Salumäed ja Tiit Sokku, öeldi juba selgelt välja – eesmärk on minna nelja aasta pärast olümpiamängudele meie oma sini-must-valge lipu all.

1989. aasta 14. jaanuaril toimus Estonia kontserdisaalis spordikonverents ja Eesti Olümpiakomitee tegevus taastati õigusliku järjepidevuse alusel.

Kolm aastat hiljem oligi Eesti oma rahvuslipu, koondise ja täieõigusliku liikmena kohal Albertville'i taliolümpiamängudel.

--

Fotol on Eesti olümpiaspordi konverents Estonia kontserdisaalis Tallinnas 14. jaanuaril 1989. aastal.

Toimetaja: ERR Sport

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: