100 spordihetke | Pirita ringrada

Foto: Viktor Salmre/Eesti Rahva Muuseum/Muis

Tänavu 8. detsembril täitub 100 aastat olümpialiikumisest Eestis. Eesti Rahvusringhäälingu sporditoimetus valis sel puhul välja Eesti spordisajandi sada olulisemat spordisündmust ja -lugu. 34. lugu räägib Pirita-Kose-Kloostrimetsa ringrajast, mis tõi möödunud sajandil motospordi eestlaste südamesse.

Pirital asus möödunud sajandil Eesti motospordi pühamu: Pirita-Kose-Kloostrimetsa vallatud kurvid, kus juba teise maailmasõja eel elati kaasa Juku Tomsonile ja Karl-Arnold Rinaldole. Sõja järel tõusid eestlaste iidoliteks Endel Kiisa, Jüri Randla, Luule Tull, Lembit Teesalu ja Jüri Raudsik.

Eesti tsiklimehed olid kiired ja kartmatud ning meie motomehaanikud au sees. Rõkkavat rahvast Kalevi Suursõitudel oli palju kuni 2000. aastani, kui maailma motoringrajatipp Joey Dunlop traagiliselt Pirita ringrajal hukkus.

Mändide vahel looklev rada ning üha kasvavad kiirused ei lubanud Pirita-Kose-Kloostrimetsa motovõistluste traditsioonil jätkuda, kuid Rummu kurv, Ambrose mägi ja Lükati sild elavad siiani motoringraja tähenduses eestlaste südames.

Toimetaja: ERR Sport

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: