Inimõiguslased nõuavad Hiinalt olümpiamängude korraldusõiguse äravõtmist

Hiina lipp Pekingis
Hiina lipp Pekingis Autor/allikas: SCANPIX/ZUMAPRESS.com

Enam kui 160 inimõiguslaste organisatsiooni edastasid teisipäeval Rahvusvahelisele Olümpiakomiteele (ROK) ühise pöördumise, milles paluvad Hiina inimõiguste rikkumiste valguses kaaluda Pekingi 2022. aasta taliolümpiale alternatiivse korraldaja leidmist.

Inimõiguslaste organisatsioonid juhivad pöördumises tähelepanu moslemitest rahvusvähemuse uiguuride rõhumisele Hiina Xinjiangi provintsis ning uuele vastuolulisele Hongkongi julgeolekuseadusele, mille kattevarjus piiratakse sealset sõnavabadust, demokraatlikku korda ja surutakse maha Pekingi-vastaseid meeleavaldusi. Tegu on seni suurima inimõiguslaste ühise pöördumisega ROK-i poole.

"Rahvusvaheline Olümpiakomitee peab mõistma, et ignoreerides üha halvenevat inimõiguste olukorda Hiina kontrollitavatel territooriumitel, kannatavad olümpiavaim ja olümpiamängude maine veelgi," seisab avalduses, kus leitakse muu hulgas, et 2008. aasta Pekingi suveolümpiamängude korraldamise prestiiž julgustas Hiina valitsust astuma õiguste piiramise osas veelgi jõulisemaid samme, sealhulgas uiguuride ja teiste rahvusvähemuste vastu.

Hiina välisministeerium on avaldust kritiseerinud, pidades seda spordi politiseerimiseks. "See on olümpiaharta põhimõtete vastu ja Hiina on sellisele tegutsemisele tugevalt vastu," rääkis ministeeriumi kõneisik Zhao Lijian ajakirjanikele.

Kõnealusele pöördumisele on teiste seas alla kirjutanud Aasias, Euroopas, Põhja-Ameerikas, Aafrikas ja Austraalias tegutsevad uiguuride, tiibetlaste, mongolite ja hongkonglaste inimõiguste eest võitlevad organisatsioonid.

Rahvusvahelise Olümpiakomitee sõnul jäävad nad poliitiliste teemade asjus erapooletuks, lisades, et Hiina võimud on kinnitanud kavatsust olümpiaharta põhimõtetest kinni pidada.

Pekingi taliolümpiamängud toimuvad 2022. aasta veebruaris.

Toimetaja: Kristo Tamm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: