Laupäeval Pärnus algaval Muhu väina regatil teeb kaasa ka president

Kersti Kaljulaid 2019. aasta A. Le Coq 62. Muhu Väina regatil jahil Jonna
Kersti Kaljulaid 2019. aasta A. Le Coq 62. Muhu Väina regatil jahil Jonna Autor/allikas: Gerli Tooming

Laupäeval avatakse Pärnu jahtklubis A. Le Coq 63. Muhu väina regatt. Enam kui sada võistkonda nii Eestist, Lätist, Leedust kui ka Soomest asuvad nädalaks võistlustulle, et purjetada Pärnust läbi Hiiumaa Tallinnasse.

"Eriolukorra tõttu olime mai lõpuni veel teadmatuses, kas regatt sel aastal ikka toimub või mitte. Purjetajate rõõmuks olukord paranes ning juba praegu on näha, et ilma Muhu väina regatita ei kujuta ükski avamerepurjetaja Eesti suve ette," tunneb regati direktor Agnes Lill heameelt tavapäraselt aktiivse osalemise üle.

President Kersti Kaljulaid osaleb teisipäeval, 14. juulil algaval Pärnu-Kärdla etapil jahil Piloilleri 3, mille naiskonda juhib kapten Anne-Mari Luik. Presidendi jaoks ei ole see esimene kord Muhu väina regatil purjetada  – eelmisel aastal läbis ta Abruka ringi kapten Mikk Kööseli jahi Jonna pardal ja 2018. aastal Tallinna ringi koos jahi Forte meeskonnaga. President soovib kõigile purejetajatele soodsaid tuuli hommikul Pärnu jahtklubis toimuval kaptenite koosolekul, peale mida alustatakse võistlussõitu Kärdla poole.

Eesti purjetajad on näidanud aasta-aastalt paremaid tulemusi avamerepurjetamises. Muhu väina regati pjedestaalikohtadele peavad tasavägist lahingut nii varasemate aastate võitjad kui ka maailma- ja Euroopa meistrivõistlustelt medaleid toonud jahid, sest iga-aastane mõõduvõtt kodustes vetes on oluliseks traditsiooniks. Covid-19 levikust tingitud olukorra tõttu on ORC tiitlivõistlused tänavu ära jäetud nii Euroopas kui ka mujal maailmas ning kõik meeskonnad on kodus.

Tänavusel regatil selgitatakse jahtide paremusjärjestus välja ORC (Offshore Rating Congress) mõõdusüsteemi järgi, mille ainukasutamise kasuks otsustas Eesti Jahtklubide Liit möödunud aasta sügisel. Jahid jagatakse nende pikkuse ja kiiruse järgi nelja gruppi ja gruppide piirid avaldatakse laupäeval, 11. juulil.

Folkboot klassile on Muhu väina regatt Eesti meistrivõistlusteks ning möödunud aasta võitja on tiitlit kaitsmas. ORC Eesti meistrid selguvad augustikuus Tallinnas toimuva võistluse Baltic Offshore Week käigus, mis on nii Eesti kui ka Soome meistrivõistlusteks.

Regatil osaleb üle 100 jahi ja ligi 700 purjetajat Eestist, Lätist, Leedust ja Soomest. Koroonaviirusest tingitud piirangute tõttu ei saa sel aastal osaleda pea 20 jahti Venemaalt, kes on Muhu väina regatil iga-aastased külalised.

63. Muhu Väina regatt toimub 11.-18. juulini ja läbib nädala jooksul kokku nelja sadamat – Pärnu jahtklubi, Kärdla sadam, Haven Kakumäe ja Kalevi jahtklubi Tallinnas Pirital.

A. Le Coq 63. Muhu Väina regati ajakava:

12. juuli – Pro Marine Trade Pärnu ring
13. juuli – Alter Marine Pärnu lühirada
14. juuli – Tactical Foodpack Pärnu-Kärdla etapp
15. juuli – Hiiumaa Sadamad Kärdla ring või vaba päev
16. juuli – Heimon Kala Kärdla – Haven Kakumäe etapp
17. juuli – Santa Maria Haven Kakumäe – Kalevi jahtklubi etapp
18. juuli – Olümpia 40 Tallinna ring

Toimetaja: Kristo Tamm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: