Valga tähistas sajandi möödumist esimese eestlase olümpiavõidust

Valgas tähistati võidupühal sajandi möödumist esimese eestlase - Alfred Neulandi - olümpiavõidust.

Presidendi süüdatud võidutuli toodi teisipäeva õhtul Valga kesklinna Alfred Neulandi mälestustähise juurde. Tõstespordiliit leiab, et kuigi sajandi möödumiseni Antwerpeni olümpiamängudest on veel mõni kuu aega, siis toonaste sündmuste meenutamiseks on just võidupühal õige aeg, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Sõjast räsitud Eesti suutis 1920. aastal Antwerpeni saata 14 sportlast, kes võitsid seal kolm medalit. Alfred Neuland sai esimese eestlasena olümpiakulla.

"Neuland oli hästi töövõimekas, sihikindel ja laia silmaringi ja oskustega, teadis mitmeid keeli ja sellest tulenevalt ta harjutas ka mitmes kohas - alustades Riiast, jõudis Valka, tegi trenni Tallinnas ja käis Peterburi spetsialistide juures," rääkis tõstespordiliidu president Ain Põder.

Võidupühal sobib meenutada, et Alfred Neuland ja tema kaks venda osalesid Vabadussõjas. Hiljem tegutses Alfred Neuland palju aastaid Valgas Kaitseliidu spordipealikuna. Valgast sirgus tollal palju nimekaid sportlasi.

"Mees, kes tollal oli oma nime kirjutanud kuldsete tähtedega Eesti ja maailma spordiajalukku, leidis soovi ja tahet anda vabatahtlikult edasi oma oskusi, teadmisi ja propageerida tervislikke eluviise," ütles Kaitseliidu Valgamaa maleva vabatahtlik spordipealik Tõnis Org.

100. olümpiapäeva tähistamiseks on Valga samuti sümboolne koht, sest maakonnast on pärit ka esimene olümpiamängudele jõudnud eestlane - Hermann Lerchenbaum, kelle sõudevõistlused USA sõjalaevastiku meeskonna koosseisus jäid küll tormi tõttu ära.

"Olümpiapäev tugineb kolmele sambale, milleks on olümpiaväärtused, aktiivne liikumine ja uute spordialade avastamine," rääkis Valga asevallavanem Mati Kikkas.

1924. aasta olümpiamängudel Pariisis võitis Alfred Neuland hõbemedali.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: