Eesti külgkorvi motokrossi koondis esines Rahvuste krossil üle ootuste hästi

Saksamaal Schwedtis toimus läinud nädalavahetusel külgkorvidega mootorrataste ja quadracer'ite Rahvuste kross. Eesti külgkorvikrossi koondis tegi viimase aastakümne parima tulemuse, lõpetades võistluse teisena.

Koondise eest võistlesid külgkorvidega mootorratastel kolm krossipaari: Kert Varik ja Lauris Daiders, Markus Normak ja Karl-Albert Kasesalu ning Gert Kordejev ja Keit Kivaste.

Huvilised teavad, et soolotsiklite Rahvuste kross on krossirahva jaoks üks aasta tippsündmusi. Külgkorvide ja quadracer'ite Rahvuste krossi tähendust selgitab Eesti külgkorvidega mootorrataste koondise mänedžer Aare Noormaa.

"Külgkorvide ja quad'ide Rahvuste kross kindlasti ei ole nii oluline juba osalevate riikide pärast," lausus Noormaa. "Soolomotokrossi sõidetakse praktiliselt igas maailma otsas ja riigis. Külgkorvide kross on rohkem ikkagi populaarne Euroopas, mõningal määral Austraalias ja sõidetakse ka mõnes USA osariigis."

"Osalevate riikide arv kõigub külgkorvidel kuskil 12-15 vahel, vahel mõni rohkem. Quad'idel jääb osalejate arv 20-30 vahele, oleneb, kus need toimuvad. Aga kindlasti osalejatel riikidel on väga tähtis, sest osa võtavad kõik maailma tipud, kes oma koondistesse mahuvad. See on selge."

Aare Noormaa ütleb, et Saksamaal peetud võistluse publikuhuvi teda pühapäeval isegi üllatas, sest sakslaste tase külgkorvidega tsiklitel väga kõrge pole. Pealtvaatajaid oli paari tuhande ringis.

Tänavuse külgkorvidega mootorrataste Rahvuste krossi võitis ülekaalukalt Holland. Eestlased suutsid aga edestada Suurbritanniat ning avasõidus reeglite rikkumise tõttu diskvalifitseeritud Belgia koondist.

Külgkorvide Rahvuste krossil osalesid eestlased seejuures kolmeaastase vaheaja järel. Aastate eest on samal võistlusel ka esikoht saavutatud, kuid toonase tulemuse tõid meie eelmise põlvkonna tugevad krossimehed.

Eesti meeskonna esitused olid lõppenud nädalavahetusel stabiilsed. Liider Varik sai sõitudes kaks korda neljanda koha, teised paarid sõitsid esikümne piiril. Mänedžer Aare Noormaa ootas head tulemust juba enne võistlust.

"Üle ootuste hästi esinesid meie poisid. Eesmärgiks oli seatud koht õnnestumise korral top-kolme. Ja nagu teada - selle eesmärgi ületasime kuhjaga. Ootamatust väga ei olnud. Nagu teada, kuulub meie tiimi esinumber praegu maailma top-kuude. Teised poisid on ka juba kogenud võidusõitjad. Üllatav oli see, et tuli teine koht. Top-kolme salamisi kohta ikka lootsime."

Ühiselt viimase etteaste teinud Variku ja Daidersi tugev tase on teada. Milliseks hinnata aga meie teiste paaride rahvusvahelist konkurentsivõimet? Nii paari Normak / Kasesalu kui ka Kordejev / Kivaste on siinne motopublik näinud võistlemas Kiviõli MK-etapil.

"Ma arvan, et kui samad ekipaažid Normak / Kasesalu ja Kordejev / Kivaste sõidaksid kaasa terve MM-hooaja, siis võiksid nad kokkuvõttes platseeruda top-15 piiri peal," ütles Noormaa. "Kuna tehnikasport on väga kallis ja oleme ikkagi amatöörid, siis on väga raske seda asja hinnata. Aga ikkagi on nad top-15-20, isegi vähese MM-kogemustega arvestades."

"Top 12 on täielikud professionaalid ja kes jäävad välja, on ikka amatöörid, kelle põhitöö on muu. Sellega tegeletakse ikkagi hobikorras."

Kui külgkorvikoondisel Saksamaa asjad sujusid, siis quadracer'ite konkurentsis tabas eestlasi suur ebaõnn. Meeskonna eeldatav liider, kolmekordne Euroopa meister Kevin Saar, oli sunnitud mõlemad võistlussõidud katkestama. Nii pidi Eesti koondis leppima 11. kohaga.

"See oli koondisele väga suur pauk, kui esinumber saab kahes sõidus nullid. Asi hakkas pihta laupäeval, kui Kevinil hakkas mingil põhjusel jahutusvedelik välja kaduma, mootor suitsema ja lõpuks ka paukuma ning oli sunnitud kvalifikatsiooni pooleli jätma."

Enne starti arvati siiski, et mootor peaks olema terve ja töökorras. "Kevin läks starti, tegi väga okei stardi, sõitis kogu aeg tõusvas joones ja siis üks hetk lõpetas mootor koostöö ära. Järgmisse sõitu oli ta sunnitud minema varutsikliga, mis ei olnud päris tema järgi häälestatud ja mis ei ole võibolla nii võimas, tegi jälle toreda stardi ja tõusis kenasti ja oli sunnitud tehniliste viperuste tõttu katkestama. Kõrvalt vaadates olen kindel, et Kevin oleks korraliku tehnikaga võinud top-kolme piirimaile sõita. Kahjuks kaks nulli quad'ides ja see tähendab seda, et top-kümne kohta oli väga raske loota."

Tänavune aasta on Eesti krossisõitjatele meeskondlikel võistlustel üksjagu eduelamusi pakkunud. Mäletatavasti saavutas soolotsiklite meeskond Rahvuste krossil hiljuti neljanda koha. Väikese riigi kohta on Eesti konkurentsivõime tähelepanuväärne.

"Kui vaadata, mismoodi motosport Eestis toimub - väikese kildkonna toel, täielikult erakapitali, fännide toel - see on tõesti väikese riigi kohta supertulemus," jätkas Noormaa. "Et leidub mehi, kes tahavad võistelda ja käia ja leidub inimesi, kes on nõus õla alla panema, oma vaba aega raiskama ja finantse kulutama - see on tõesti super!"

Toimetaja: Siim Boikov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: