MMA EM-il pronksi pälvinud Kokamägi: minu trump on maadlus

Kaupo Kokamägi (punases) Euroopa meistrivõistluste avamatšil
Kaupo Kokamägi (punases) Euroopa meistrivõistluste avamatšil Autor/allikas: International Mixed Martial Arts Federation

Kaupo Kokamägi on esimene Eesti meessportlane, kes võitnud sportlikus vabavõitluses ehk MMA-s täiskasvanute tiitlivõistluste medali.
Mullustel amatööride Euroopa meistrivõistlustel jõudis Kokamägi finaali ning sai kaela hõbeda. Kaks nädalat tagasi õnnestus medalikollektsiooni täiendada: tänavustel EM-võistlustel pääses Kokamägi poolfinaali ja tuli tagasi pronksmedaliga.

Olgu öeldud, et Kokamägi võistleb kergekaalus ehk kuni 70,3 kilogrammiste meeste konkurentsis. Eesti meistriks on 29-aastane sportlane omas kaalukategoorias tulnud tänaseks viis korda.

MMA pakub mitmekülgsusega väljundit erinevat laadi võitlejatele. Kokamägil on judomaadleja taust, sest lapsena tegeles ta aastaid just selle spordialaga. Lisaks puutus ta Norras elades kokku taekwondoga. Võitlusstiilis on neid kogemusi kindlasti tunda.

"Proovin võimalikult mitmekülgne olla, aga minu trump on maadlus, nii püsti- kui maasmaadlus. Mujal maailmas keskendutakse rohkem püstivõitlusele ja neil on maadluses pigem puudujääk. Kuna minu maadlus on tugevam, siis kui ikkagi on võistlusmoment, siis kasutan oma tugevuse ära ehk ei hakka proovima püsti, kui seal on võrdsem olukord, vaid valin sellise distantsi, kus mul on pigem eelis," rääkis Kokamägi intervjuus Vikerraadiole.

Kokamägi leiab, et maadlusest üle tulnud sportlastel võib MMA-s olla eelis. Võitlusdistantsi kujundamisel omavad nad rohkem relvi kui näiteks poksist MMA-sse liikunud võitlejad.

"Oleneb muidugi vastasest, aga kui vastane on väga suure püstivõitluse taustaga ja väga vähe teab maadlusest, siis üldiselt ikkagi see inimene, kelle püstimaadlus on parem valib distantsi. Tema viib maha või kui tahab püsti jääda, siis kaitsta, aga kindlasti ei piisa puhtast maadlusest. Vaja on ka ette mängida löökidega. Kui sa lihtsalt jooksed ja teist taga ajad, siis on üsna lihtne eest ära asutda ja sind lüüa. Peab oskama löökidega ette mängida ja maadluse sinna otsa panna. See on selline väga tähtis siduv komponent. Kui sa suudad selle maadluse leida ja teisest üle olla, siis sa saad ka enamuse aja valida, kas tahad püsti, maas või seina ääres seda hoida," jätkas Kokamägi.

Kaupo Kokamägi võistleb amatööride hulgas. Samas treenib ta Tartus Englase klubis igapäevaselt koos profivõitlejatega.

Kui rääkida MMA kui spordi erinevusest amatööride ja proffide hulgas, siis proffide matšide puhul on matšid pikemad, aga amatöörid peavad jällegi võitlema mitmel päeval järjest. Proffide mõõduvõttudel on lubatud ka küünarnukilöögid ja põlvelöögid pähe, mida amatöörid sooritada ei tohi.

Kokamägi pole aga amatööristaatust profistaatuse vastu vahetada soovinud paljuski muudel põhjustel.

"Amatöörides meeldib mulle see, et seal on kõigi riikide parimad amatöörid koos ja nad kõik tulevad turniirile ja kes iganes võidab, siis kõige tugevama vastu lähed. Seal taga pole mingit poliitikat. Proffide hulgas on tegemist show business'iga. Selleks, et saada kuskile kõige kõrgemasse liigase on sul vaja tutvusi või olla atraktiivse stiiliga ja jääda kellelegi silma. Proffides võib olla nii, et võidad palju häid mehi, aga sind ikkagi ei võeta kõrgemasse liigase, kuna sa ei ole kellelegi silma jäänud ja eriti Eestist minnes on see raske, sest siin ei ole sul suurt fännibaasi. Üsna raske on üldse väikesest riigist kuskile ronida. See ei ole võimatu, aga lihtsalt mulle amatöörides meeldib see, et ma lihtsalt registreerin end, teised registreerivad ja kui mina võidan, siis ma saan parimatega matši teha," ütles Kokamägi.

Sportlik vabavõitlus ehk MMA tundub väga karm ala, kus vigastused on täiesti igapäevane nähtus. Samas rõhutatakse, et näiteks laste puhul on selle spordiala treeningud väga harmooniliselt arendavad ning löömist nooremate vanusegruppide trennis eriti ei praktiseerita.

Kaupo Kokamägi ütleb, et MMA on küll kohati karm, aga mitte nii karm nagu inimestele visuaalselt tunduda võib.

"Need, kes mängivad jalgpalli või korvpalli, neil on isegi vist vahel rohkem vigastusi. Üks asi, mis aitab vigastusi vältida on see, et sul on üks vastane, keda jälgida ja keegi ei saa ootamatult sulle külje pealt sisse joosta, millest tekivad tavaliselt vigastused. Sa näed, kus su vastased on ja sa oskad oma keha hoida. Mingeid ootamatusi eriti ei juhtu," kinnitas Kokamägi.

Kokamägi on hea näide inimesest, kes kombineerib sporti teiste enda jaoks rõõmu pakkuvate tegevustega. Kuigi treeninguid on nädalas pea kümmekond, töötab mees poole kohaga ka geodeedi ametis ning loodab akadeemilist teekonda jätkata doktorantuuris.

Englase klubi treenerid rõhutavad, et Euroopa meistrivõistluste medalimehega külg külje kõrval treenimine on klubi noortele sportlastele suur motivatsiooniallikas. Oma rolli eeskujuna tunnetab ka Kokamägi ise. Veelkord Kaupo Kokkamägi.

"Lapsed ja noored, kes on juba juuniorite eas, nemad saavad minuga mõõtu võtta. Kui nad suudavad minuga trennis hakkama saada, siis see annab neile enesekindlust, et nad saavad hakkama ka mujal. See on hea mõõdupuu, kui sa näed, et teised on ka inimesed. Lisaks saavad nad nii näha selliseid mehi lähemalt, kes on võistelnud kõrgemal tasemel. See on kindlasti abiks," lisas Kokamägi.

Amatööride MMA maailmameistrivõistlused toimuvad tänavu novembris Bahreinis. Mullu pääses Kokamägi MM-il veerandfinaali.

Toimetaja: Liisi Rist

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: