Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

McLareni raport: riikliku dopinguprogrammiga on seotud enam kui tuhat Venemaa sportlast

Maailma dopinguagentuur (WADA) avalikustab täna Richard McLareni dopinguraporti teise osa, kust ilmneb, et riikliku dopinguprogrammiga on Venemaal seotud üle tuhande sportlase 30 spordialalt, 2011. aastal algatatud programm kestis neli aastat.

Tunnustatud Kanada õigusteaduste professori McLaren koostatud raporti teises osas on rohkem detaile selle kohta, kuidas Venemaa riiklik dopingusüsteem toimis. McLareni väitel alustati dopinguskeemiga 2011. aastal, seda täiustati 2012. aasta Londoni olümpial, 2013. aastal Moskvas peetud kergejõustiku MM-il ning 2014. aasta Sotši olümpial.

"Saame nüüd kinnitada positiivsete proovide kinnimätsimist, mis algas vähemalt 2011. aastal ja jätkus ka pärast Sotši olümpiat," rääkis McLaren WADA pressikonverentsil. "See oli ennenägematult ulatuslik kinnimätsimine ning raporti teises osas avaldame asitõendid selle kohta."

Raporti andmetel on riikliku dopinguprogrammiga seotud neli Sotši olümpial medali võitnud venelast ja viis 2012. aastal Londonis medali teeninud venelast.

McLareni teatel on neil tõendeid selle kohta, et enam kui 500 positiivset proovi mätsiti kinni ja esitleti negatiivsetena. "Nende hulgas oli ka palju tuntud ja tipptasemel võistlevaid sportlasi, kelle positiivsed proovid maha vaikiti," ütles McLaren.

Venemaa võitis Londoni olümpial 24 kuldmedalit, 26 hõbedat ja 32 pronksi, ükski Venemaa sportlane ei andnud positiivset dopinguproovi. "Aga Venemaa koondis tegeles Londoni olümpial pettusega, selle tõelist ulatust ei saa me ilmselt kunagi teada," arvas McLaren. „Nende soov medaleid võita oli nii suur, et nad ei hoolinud ausast mängust."

"Venemaa sportlased ja treenerid on aastaid ebaausat mängu mänginud ning fänne ja pealtvaatajaid petnud. On aeg see lõpetada," lisas McLaren.

Muu hulgas tuli raportist välja, et Sotši olümpiamängudel dopingukontrollis käinud kahe Venemaa naissoost jäähokimängija proovipurgis oli tegelikult mehe uriin, nelja Sotšis kuldmedali võitnud Venemaa sportlase dopinguproovi oli võltsitud, lisaks leiti e-kirjad, kus Venemaa spordiministrilt uuriti, mida teha positiivse prooviga.

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: