Tanel Leok: üritan oma tulemusi hästi sõita, aga näen vaeva ka teistel eesmärkidel

Foto: ERR

Tartusse on tulnud kahe MM-etapi vahel hinge tõmbama Tanel Leok, kes viimati Prantsusmaal sõitis oma 250. MM-etapi. Leok rääkis lähemalt, kuidas tal on läinud, mida kujutab tema uus meeskond ning millised on tulevikuplaanid.

Mida see number sinu jaoks tähendab?

Kui nii mõelda siis on päris palju MM-etappe on sõidetud ja ma pole kunagi uskunud, et tuleb nii palju MM-etappe kokku. Eks natuke oli üllatus ka. Ma niimoodi järge ei pidanud. Osad fännid ja sõbrad, kes on järge pidanud, teatasid mõned etapid varem, et selline number on ette kukkumas.

Millised unistused on sul 19 hooaja jooksul täitunud ja mida veel püüaksid?

Eks mõned unistused on täitumata jäänud, samas MM-etappide pjedestaalid olen saavutanud ja olen rahul sellega. Kui üldse motokrossi vaadata, siis tundub, et 19 aasta jooksul on kaks meest ainult, kes on võitnud MM-tiitleid. On paar meest veel, kes on võidu saanud, aga põhimõtteliselt on Stefan Everts ja Antonio Cairoli, kes on võitnud vastavalt 10 ja üheksa tiitlit selle perioodi peale. Osad jäävadki igaveseks teiseks poisiks.

Sul on sellel hooajal 15., 16., 17., 18. ja nüüd jälle 15. koht tulnud. Kuidas sa nende tulemustega rahul oled?

Olen päris rahul see aasta. Võrreldes eelmise aastaga olen suutnud parandada kohti. Natuke selliseid apsakaid ja ebaõnne on olnud, aga kohtadega olen päris rahul. Isegi kaks etapp enne Prantsusmaad Itaalias läks suhteliselt hästi. Olen ise rahul oma selle hooaja esitustega.

Prantsusmaal esimeses sõidus olid kümnes ja ei jäänud kaugele pjedestaalgi. Minuti jagu peaks kiirem olema. Kust see minut kärpida?

Minut on juba väga palju. Kolmas koht vahepeal ei olegi nii kaugel kui esimesed kaks, kes suudavad tempo peale panna. Eelkvalifikatsioonis Prantsusmaal kaotasin teisele kohale 0,7 sekundit, mis ei ole palju, aga ma ei oska öelda. Minu roll on natuke teiseks muutunud minu karjääri jooksul. Ikka üritan oma tulemusi hästi sõita. aga ma pean vaeva nägema, testima ja tööd tegema teistel eesmärkidel ka.

Millised need teised eesmärgid on?

Et teised saaksid hästi kiiresti sõita, siis näiteks teen tööd Husqvarna ja KTM-i tehasesõitjate jaoks ja mõnikord pean ühe sõidu sõitma ühe settinguga ja teise teisega ning siis oma arvamuse ütlema, millised on paremad variandid. Need antakse siis tehasesõitjatele, kes peavad tulemuse tooma. Tänu sellele saan oma tiimile toe taha ja teha oma tulemusi ning anda endast parim. See on minu tiimile hea ja teistele Eesti sõitjatele. Saame nii natuke tuge ja vaatame, mis järgmised aastad toovad.

Kas Sa saaksid öelda, et kui palju neid sõitjaid on, kes Sinu testimistest kasu võidavad?

Tehasetiimididest MXGP klassi sõitjatest on Antonio Cairoli [üheksakordne maailmameister Itaaliast, KTM-i sõitja], Jeffrey Herlings [valitsev maailmameister Hollandist, KTM-i sõitja], Arminas Jasikonis [MM-sarjas viiendal kohal olev leedulane, Husqvarna sõitja] ja siis natukene testin MX2 jaoks ka ja need sõitjad on siis Jorge Prado [valitsev maailmameister Hispaaniast, KTM-i sõitja], Tom Vialle [viiendal kohal olev prantslane, KTM-i sõitja],Thomas Kjaer Olsen [teisel kohal olev taanlane, Husqvarna] ja Jed Beaton [14. kohal olev krossisõitja Austraaliast, Husqvarna].

Põhimõtteliselt nende jaoks on kõik see testimine ja natukene ka USA-s olevate sõitjate jaoks, kes seal sarjas (AMA) sõidavad nagu Marvin Musquin [varasem MX2 klassi maailmameister, prantslane, kes jõudnud kolme hulka ka AMA sarjas] ja Cooper Webb [AMA sarja mullune võitja 450cc klassis].

Sul on seega mitut moodi tunnetust, kui lähed starti. Ehk ei sõida ainult iseenda eest?

Prantsusmaal esimene sõit oli väga hea, mis mulle meeldis tsikli osas,aga teises pidime vahetama paari asja ja siis see ei tundnudki enam nii mugav. Teise sõidu start ka kõige parem ei olnud ja tulemus ei olnud nii positiivne kui esimene sõit.

Sõidad teist hooaega eratiimi eest, mida see tähendab?

See on mu enda kokku klopsitud tiim. Oleme leidnud toetajad taha ja see on natuke teistmoodi, natuke rohkem tööd on iseendale tekitatud. Samas mulle meeldib ja praeguse seisuga kõik sujub. Miks mitte olla hüppelauaks Eesti krossisõitjatele tulevikus, et minna maailma. Kui sa oled Eestist, siis on raske saada jalga ukse vahele. Kui oled andeks ja töökas, siis on võimalus, aga ei tea kunagi kaua see kestab või kui kaua rammu jätkub. Praegu võtame samm-sammu haaval ja kohe suuri sihte ette ei sea, aga mõtted on seal, et võiks jätkata niimoodi.

Sinu tänavused tulemused on värskemad kui mullu. Kas see näitab, et oled rohkem puhanud?

Ma ei oskagi öelda, kus see vahe tuleb. Vahepeal on parem enesetunne võistlustel. Minu põhifookus ongi MM-id. Muud võistlused, mis ma kaasa teen, mõtlen neil hästi sõita, aga mõistusega võtta rohkem.

Kas on midagi uut tänavuses hooajas nende seitsme etapi põhjal?

Ei, midagi nii uut ei ole. Tase läheb rohkem ühtlasemaks. See aasta ei ole inimesi vigastustega väljas ja kõik on omad tulemused ära sõitnud. See on minu jaoks positiivne

Kas sinu meeskond teeb MM-sarja kaasa hooaja lõpuni?

Jah, ma otsustasin, et teeme see hooaeg MM-etapid Euroopas korralikumalt kaasa ja jätame Indoneesia ja Argentina etapid vahele. Oleneb nüüd tulemustest ja läbirääkimistest, mis järgmine aasta saab. See aasta on Euroopas hästi sujunud.

Palju sul aastas krossitunde tuleb?

Ma täpselt nii hullult kokku ei loe, aga sõidan aastas läbi kuus tsiklit ehk üle 300 tunni tuleb aastas tsiklitrenni ja siis füüsilisi trenne ka. Ma nii näpuga järge ei aja. Teen omad programmid ära. Mul oli 14 aastat oma treener olnud, aga nüüd teen rohkem oma tarkuse järgi ja kogemuste põhjal.

Tartus saad harva käia. Siin on hea poegadega trenni teha?

Vanem ja keskmine poiss sõidavad päris hästi krossi, kuigi väga palju ma nendega vaeva ei näe. Mulle meeldib motokross, aga ma neid ise ei suru. Nad ise tahavad väga. Vahepeal tekib endal väike tõrge, et kas nad peaksid sellega tegelema või proovima midagi muud. Ma ei ole nii tõsiselt poistega veel tegelenud. Midagi seal on, et nad saaksid või võiksid hästi sõita, aga olen ise pidurit tõmmanud. Pigem ongi see, et vaatan kui väga suur tahtmine on, siis on see võimalus olemas. Nad peavad ise ka näitama valmisolekut trenni teha.

Vaata ka spordiuudiste klippi:

Toimetaja: ERR Sport

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: