Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

WADA ei taastanud Vene antidopinguagentuuri liikmesust

{{1510810440000 | amCalendar}}
Dopingukontrolli silt Venemaal.
Dopingukontrolli silt Venemaal. Autor/allikas: ITAR-TASS/Scanpix

Maailma Antidopinguagentuur (WADA) jättis neljapäeval jõusse otsuse peatada Vene antidopinguagentuuri (RUSADA) liikmesus, mis võib tõenäoliselt tähendada Venemaa koondise kõrvalejätmist eelseisvatelt PyeongChangi taliolümpiamängudelt.

Lõuna-Korea pealinnas Soulis kohtunud WADA sihtasutuse nõukogu langetas otsuse pärast agentuuri reeglite järgimist jälgiva komitee soovitust jätta RUSADA liikmesus taastamata.

Taoline otsus oli ootuspärane, kuna Venemaa keeldus tunnistamast riiklikul tasandil toetatud dopingutarvitamise süsteemi, millest kirjutas WADA Kanada advokaadi Richard McLareni põhjalikus raportis.

Rahvusvaheline Olümpiakomitee (ROK) peaks detsembris Šveitsis Lausanne'is kuulama ära veel kahe Vene dopinguskandaaliga seotud juurdluse tulemused ning seejärel langetama otsuse, kas lubada Venemaa koondisel osaleda veebruaris Lõuna-Koreas peetaval taliolümpial.

Venemaa sai WADA-lt märgi külge pärast McLareni raportit, mis väitis, et institutsioonide tasandil läbi viidud dopinguprogramm kestis 2011. aastast kuni 2015. aastani ning mis päädis 2014. aasta Sotši taliolümpiamängudega, kus korraldajamaa Venemaa troonis medalitabelit.

Venemaa salateenistusi ja spordiministeeriumi süüdistati keeruka süsteemi püstipanemises, mis sisaldas muu hulgas ka Musta mere kuurortis asuvat "hiireurgu", milles positiivsed dopinguproovid asendati puhastega.

Venemaa: WADA esitab täidetamatuid nõudeid

Vene olümpiakomitee esimees Aleksandr Žukov ütles neljapäeval, et Maailma Antidopinguagentuuri (WADA) otsuses, mis jättis Vene Antidopinguagentuuri (RUSADA) õigused taastamata, on poliitika osiseid, kuid avaldas lootust, et see ei mõjuta kuidagi "puhaste" Vene sportlaste osalemist 2018. aasta taliolümpiamängudel Koreas.

Interfaxi küsimusele, kas ta peab WADA otsust poliitiliseks, kostis Žukov: "Jah, sest kõik RUSADA teekaardi nõudmised on täidetud."

"Tõkete säilitamine, nagu nõudmine tunnistada Richard McLareni ettekannet, samuti esitada Vene uurimiskomitee pitseeritud dopinguproovid, ei ole kuidagi RUSADA tegevusega seotud ja on täidetamatud," rõhutas olümpiakomitee esimees.

Seejuures ei näinud Žukov sidet WADA tänase otsuse ja Vene sportlaste Pyeongchangi olümpial osalemise vahel. "Siin ei ole mingit sidet. Kõik WADA nõukogus esinenud rääkisid, et Vene sportlased, kes ei ole dopinguga vahele jäänud, peavad võistlustele pääsema," ütles Žukov.

Žukov juhtis tähelepanu, et sedapuhku ei teinud WADA eraldi pöördumist Rahvusvahelise Olümpiakomitee poole, palvega keelata Vene sportlastel olümpial osaleda nagu Rio de Janeiro olümpiamängude eel.

"Venemaa arvestab sellega, et "puhtad" sportlased pääsevad olümpiale," ütles Žukov.

Soulis kohtunud WADA sihtasutuse nõukogu langetas otsuse pärast agentuuri reeglite järgimist jälgiva komitee soovitust jätta Vene antidopinguagentuuri RUSADA liikmelisus taastamata.

Otsus võib tuua kaasa Venemaa koondise kõrvalejätmise eelseisvatelt PyeongChangi taliolümpiamängudelt Lõuna-Koreas.

Vene spordiminister: WADA otsus olümpial osalemist ei mõjuta

Vene spordiminister Pavel Kolobkov ütles, et Maailma Antidopinguagentuuri (WADA) otsus, mis jättis Vene Antidopinguagentuuri (RUSADA) õigused taastamata, ei ole kuidagi seotud Vene koondise osalemisega 2018. aasta taliolümpiamängudel Lõuna-Koreas.

"WADA tunnistas, et Venemaa on teinud dopinguga võitlemise süsteemi reformimisel ära tohutu töö. See edenemine on nähtav kõigile," ütles Kolobkov neljapäeval oma pressiteenistuse teatel.

Samas tuleb tema sõnul "meil veel vaeva näha, kuid oleme meelestatud kaitsma oma õigusi ja võitlema".

"Kõik vastutustundlikud inimesed on meie argumente kuulnud. Arvame, et Venemaa on täitnud kõik WADA nõudmised, mis meist sõltusid ja olid kirjas teekaardis," ütles minister.

Ta rõhutas, et Vene sportlaste osalemine PyeongChangi olümpial ei sõltu kuidagi Vene Antidopinguagentuuri (RUSADA) õiguste taastamata jätmisest: "WADA sihtasutuse nõukogu arvab nagu meiegi, et puhtad sportlased peavad olümpiavõistlusele pääsema."

"Kõiki meie sportlasi on viimased kaks aastat testinud välismaised dopingulaborid. Mullu oli positiivsete proovide hulk 0,6 protsenti, tänavu 0,4. Seda on märksa vähem kui muudes riikides," ütles Kolobkov, lisades, et Venemaa "jätkab tööd dopingu-vastase võitlusega ja RUSADA jääb täiesti sõltumatuks agentuuriks".

"Esinesime esmakordselt kolme aasta jooksul WADA täitevkomitees. Pöördusime iga komiteeliikme poole, igaühte neist tunneme juba palju aastaid. Nende seas on liitude esimehi, kellega oleme mitu korda korraldanud rahvusvahelisi turniire. Meid kuulati väga tähelepanelikult," ütles Kolobkov. Ta tõotas "kui sportlane, olümpiavõitja ja spordiminister", et Venemaa "võitleb oma sportlaste eest, Vene spordi eest".

Toimetaja: Marek Kuul

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: