Aruanne: Bernatski väitel said dopinguaineid teiste seas Alaver, Värnik, Tammert, Olle ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Andrus Värnik
Andrus Värnik Autor/allikas: Mihkel Maripuu/Scanpix

Tartu dopinguarsti Vitali Bernatski süüdistuste põhjal loodud komisjoni täna avaldatud aruandest selgub, et Bernatski väitis end tegevat koostööd Margus Kübara, Mati Alaveri, Harry Lembergi, Raul Olle, Roland Lessingu, Aleksander Tammerti, Donald-Aik Silla, Priit Soosaare ja Andrus Värnikuga.

Arsti väitel ostsid tema käest erinevatel aegadel kasvuhormooni Sild, Lemberg, Kübar, Värnik, Tammert, Lessing, Alaver ja Olle.

EPO saajateks väitis Bernatski Alaveri ja Lembergi ning nende sportlased. Enamik saatelehtede põhjal kirjeldatud apteegist hangitud ravimiampullidest olid nn pen-süstla konteinerid ja võimaldasid ravimi saajatel end ise süstida, kuid vähemalt alguses käis Bernatski mõnda klienti ka ise süstimas.

Bernatski väitis, et on Kübara vahendusel süstinud keelatud aineid Andrus Värnikule enne 2005. aasta MM-i, kust eestlane teenis kuldmedali.

Alaverile antud ainete ja nõuannete alusel süstiti Bernastki väitel Andrus Veerpalu ja Jaak Maed. Ta kinnitas, et tema ise neid sportlasi süstinud pole. Alaverile kirjutatud saatelehed jäid ajavahemikku 2002-2004.

Tammert hankis Bernatski väitel kasvuhormooni vähemasti kahel korral.

Nimetatud isikutest väitis Raul Olle komisjoni ees, et ei ole Bernatskilt kunagi keelatud aineid hankinud. Ülekandeid nimetas ta laenuks. Kohtumisest Bernatskiga komisjoni juuresolekul Olle loobus.

Margus Kübar ei vastanud komisjoni kutsele tulla ärakuulamisele. Samas on Kübar meedia vahendusel avalikkusele kinnitanud, et ta ei ole sportlasi Barnatski juurde vahendanud.

Mati Alaver loobus samuti komisjoniga kohtumisest. Ta vastas e-kirja teel, et paraku pole tema võimuses avalikkuses liikuva suusasporti, aga ka Eesti spordi mainet tervikuna kahjustava informatsiooni ümberlükkamine. Ta kinnitas, et kui tal oleks mingitki infot või veel enam tõendeid, mis lubaksid valeväited ümber lükata, oleks ta seda kohe komisjoniga jaganud.

Harry Lemberg kinnitas komisjoniga kohtumisel, et ta tunneb Bernatskit hästi, kuid ei ole tema käest mitte kunagi keelatud aineid saanud. Samuti ei soovinud ta osaleda vastandamisel Bernatskiga komisjoni juuresolekul.

Donald-Aik Sild ei vastanud komisjoni kutsetele, kuid vastas hiljem e-kirjas, et ei ole ostnud Bernatskilt dopinguaineid. Ta rõhutas, et tõmbus tippspordist tagasi juba 1996. aastal.

Aleksander Tammert kinnitas komisjoniga kohtumisel, et ei tea sellist isikut nagu Bernatski ja ta ei ole mitte kunagi keelatud aineid kasutanud. Kohtumisest Bernatskiga ta loobus.

Roland Lessing vastas kirja teel komisjonile, et kõik juhtumis esitatud väited tema kohta ei vasta tõele. Priit Soosaarega ei õnnestunud komisjonil kontakti saada.

Kui komisjoni esimees Kristjan Port tutvustas täna avalikustatud aruande vahearuannet, märkis ta, et Bernatski väiteid ei ole selles ümber lükatud, kuid samas need ka ei tõesta midagi.

"See ei ole iseenesest tõend kellegi vastu, aga ta on tõend, mis kirjeldab, et nende sündmuste asetleidmisel on olnud suur tõenäosus," märkis Port juunis.

Toimetaja: Siim Boikov, Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: