Võimu üleminek isalt pojale Valgevenet ROK-i silmis ei rehabiliteeri

Aleksandr Lukašenko ja Viktor Lukašenko
Aleksandr Lukašenko ja Viktor Lukašenko Autor/allikas: SCANPIX / AP

Rahvusvaheline olümpiakomitee (ROK) keeldub tunnustamast Valgevene olümpiakomitee kauaaegse presidendi Aleksandr Lukašenko poega Viktorit, kes 26. veebruaril sellele ametikohale valiti.

Valgevene riigijuht Aleksandr Lukašenko pidas alates 1997. aastast ühtlasi ka riigi olümpiakomitee presidendi ametit, aga langes mullu detsembris ROK-i sanktsioonide alla.

Olümpiajuhtidele ei meeldinud asjaolu, et Valgevene sportlased pole eelmisel aastal alanud poliitilistes rahutustes piisavalt kaitstud. Nimelt on võimud riigis karistanud ka tippsportlasi, kes on avaldanud toetust Valgevene opositsioonilistele jõududele.

Seetõttu otsustati mullu detsembris keelata Aleksandr ja Viktor Lukašenkol olümpiamängudele tulla. Samuti peatati Valgevene olümpiakomiteele erinevad maksed, välja arvatud need, mis otseselt toetavad sportlaste olümpiamängudele kvalifitseerumist.

26. veebruaril vahetas Viktor oma isa olümpiakomitee presidendina välja, aga kuna ka tema oli juba varem langenud ROK-i sanktsioonide alla, siis langetas ROK-i juhtkond ettearvatult otsuse, mille järgi Viktor Lukašenkot tema ametis ei tunnustata ja Valgevene olümpiakomitee õigusi ei taastata.

Toimetaja: Siim Boikov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: