Lilliallik: anname aru, et tuhandete väliskülalistega võistlus võib olla ohuks Eestile

Mati Lilliallik
Mati Lilliallik Autor/allikas: ERR

Eesti suurim rahvusvaheline jooksusündmus Tallinna Maraton traditsioonilisel kujul tänavu ei toimu. Võistluse peakorraldaja Mati Lillialliku sõnul kulub ettevalmistumiseks ligi kaks kuud ning hetkel antakse aru, et tuhandete väliskülalistega võistlus võib olla otseseks ohuks ka Eestile.

Jooksusõbrad ja liikumisharrastajad saavad Eesti populaarseima jooksu traditsiooni au sees hoida ning selle jätkusuutlikkust toetada osaledes 1.-30. septembrini toimuval Tallinna Maratoni virtuaaljooksul, kus on kavas ka igaühele jõukohane kombineeritud maraton.

Seoses koroonaviirusest tingitud olukorraga on suurürituste korraldajad sattunud keerulisse seisu. Covid-19 viiruse leviku tõkestamiseks kehtivad enamikes riikides endiselt ulatuslikud piirangud ning keelud avalike ürituste ja rahvusvaheliste suursündmuste korraldamiseks. Ohuallikana nähakse ka suurt rahvahulka kaasavaid rahvusvahelisi maratone ja mitmeid teisi spordisündmusi.

Seetõttu jäävad sel sügisel toimumata mitmed pika traditsiooniga kuulsad jooksusündmused nagu New Yorki, Londoni, Bostoni, Berliini, Frankfurdi, Praha, Stockholmi maratonid, samuti paljud väiksemad rahvusvahelised jooksud.

"Anname endale aru, et tuhandeid väliskülalisi kokku toov suursündmus võib olla otseseks ohuks ka Eestis," tõdeb Tallinna Maratoni peakorraldaja Mati Lilliallik. "Sellise mastaabiga ürituse ettevalmistamise minimaalseim aeg on kaks kuud, et tagada piisav tehniline tugi, osavõtjate ohutu ja tasemel teenindamine ning ürituse turvalisus vastavalt rahvusvahelistele kriteeriumitele. Kui täna oleks sada protsenti selge, et saab lubada piiranguteta korraldamist septembris, siis jõuaksime veel valmistuda täismahuliseks rahvusvaheliseks suurjooksuks. Kahjuks ei ole kestva viiruseohu, erinevate riikide reisipiirangute ja karantiinireeglite tõttu selline prognoos kuigi realistlik. Sellest lähtuvalt ei ole ürituse korraldamine tavapärasel kujul vastutustundlik osavõtjate, korraldustiimi liikmete ega Eesti elanike tervise suhtes. Langetasime koos Tallinna linna ja toetajatega põhjalikult kaalutletud otsuse korraldada sel aastal Tallinna maraton virtuaaljooksuna," lausus Eesti suurima jooksu peakorraldaja.

Tallinna abilinnapea Vadim Belobrovtsevi sõnul on väga kurb, et sel aastal pealinna suurim rahvaspordisündmus oma tavapärases formaadis ei toimu. Samas mainis ta, et ajutine formaadi muutmine on igati tark otsus.

"Tegemist on  Baltimaade suurima traditsioonilise rahvusvahelise spordisündmusega, mis on toonud igal aastal Tallinna külalisi üle maalima enam kui kuuekümnest riigist. Hetke olustikku ja sündmuse mastaapi arvestades on igati põhjendatud olla ettevaatlik. Üle maailma on enamus selle sügise suurmaratonide korraldajad hinnanud riske sarnaselt, muudetud on sündmuste formaate või maratonid üldse ära jäetud. On hea meel, et võimalus 2020. aastal Tallinna maratonil ja Tallinna sügisjooksul osaleda korraldaja poolt harrastajatele siiski tagatakse ja üritus päris ära ei jää. Kui tavaliselt on septembri teine nädalavahetus olnud Tallinnas maratoni ja jooksmise nädalavahetus, siis nüüd, tavapärasest erinevas ehk virtuaalses formaadis toimuva sündmuse puhul võib nimetada suisa terve septembrikuu jooksu- või maratonikuuks. Loodan, et virtuaalse jooksu formaat võetakse jooksjate poolt positiivselt vastu ja see toob jooksmise juurde ka uusi harrastajaid. Vaadates ka uude aastasse, loodan väga, et 2021. aasta Tallinna maraton toimub taaskord tavapärasel kujul," rääkis Belobrovtsev.

Kõigil jooksusõpradel ja liikumisharrastajatel, kes olid tänavusele suursündmusele ennast juba kirja pannud, on võimalik oma osalus üle viia 2021. aastasse või soovi korral osaleda esmakordselt toimuval Tallinna maratoni virtuaaljooksul, aidates selle kaudu panustada Eesti suurima rahvaspordisündmuse korraldamise jätkusuutlikusse ka järgmistel aastatel.

Esmakordselt 1.-30. septembrini toimuval Tallinna maratoni virtuaaljooksul saab osaleda enda poolt välja valitud rajal ja distantsil. Programmi kuuluvad viie- ja kümnekilomeetrised sügisjooksu distantsid, poolmaraton (21,1 km) ning klassikaline maratonijooks (42,2 km). Eesmärk on korraldada läbi aegade Eesti suurim virtuaalne spordisündmus, kus osaleb vähemalt kümme tuhat jooksusõpra nii Eestist kui kaugemalt.

Tallinna maratoni virtuaaljooksul on kavas ka kombineeritud maraton ehk "maratoni kombo", mis on jõukohane igale jooksusõbrale ja liikumisharrastajale. Täispikk maratonidistants tuleb septembrikuu jooksul läbida kas joostes või käies osade kaupa kuni vajalik kilometraaž täis saab. Ühekorraga tuleb läbida minimaalselt kümnendik maratonist ehk 4,2 kilomeetrit. "Maratoni kombo" läbijad saavad posti teel sama uhke Tallinna maratoni medali ja jooksusärgi nagu klassikalise maratonidistantsi läbijadki. Korraldajad on veendunud, et "maratoni kombo" kujuneb sel sügisel Tallinna maratoni kõige populaarsemaks virtuaalseks distantsiks.

Osalema oodatakse nii neid, kel see juba traditsiooniks saanud kui neid, kes alles alustada plaanivad. Jõukohaseid jooksu- ja käimisdistantse leidub kõigile. Virtuaalsel jooksul saab osaleda ilma suure hulgana samaaegselt kokku tulemata. Igaüks saab kehtestatud reegleid järgides enda poolt registreeritud distantsi läbida väljavalitud marsruudil omale sobival ajal septembrikuu jooksul. Pärast distantsi läbimist tuleb osalejal seda kinnitada ning oma jooksu tõestus korraldajatele virtuaalkeskkonda üles laadida. Kõigile virtuaaljooksul osalejatele saadetakse elektrooniliste kanalite kaudu e-diplom ning posti teel unikaalne medal vastavalt läbitud distantsile.

 Traditsioonilisel kujul toimub järgmine rahvusvaheline Tallinna maraton 10.-12. septembril 2021. aastal.

Toimetaja: Liisi Alamaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: