Eelvaade: kellest saab algava hooaja laskesuusakuningas?

Norra viiking: Johannes Thingnes Bö teenis eelmisel hooajal rekordilised 16 MK-etapivõitu.
Norra viiking: Johannes Thingnes Bö teenis eelmisel hooajal rekordilised 16 MK-etapivõitu. Autor/allikas: imago images/Bildbyran/Scanpix

Laskesuusatamise MK-hooaeg algab juba laupäeval, kui Östersundis sõidetakse esimesed segateatesõidud. Vaatame hooaja eel ette favoriitide ettevalmistusele ja millised võiksid olla tänavuse hooaja jõujooned.

Eelmisel hooajal teenis meeste konkurentsis MK-sarja üldvõidu norralane Johannes Thingnes Bö, seda koguni 16 MK-etapivõiduga ja rohkem kui 400-punktilise eduga lähima jälitaja Aleksandr Loginovi ees.

Kuigi näiteks eelmisel hooajal teenis vähemalt ühe MK-etapivõidu üheksa sportlast, oodatakse ka tänavu peaasjalikult duelli kahe suure – seitsmekordse MK-sarja üldvõitja Martin Fourcade'i ja tema kange konkurendi Johannes Thingnes Bö – vahel. Kuid kes võiksid olla tänavuse hooaja favoriidid?

Johannes Thingnes Bö (26, Norra)

Hooaja 2018/2019 MK-sarja üldarvestuse koht: 1.
MK-etapivõite: 37
MK-pjedestaalikohti: 57

Eelmisel hooajal rekordilised 16 MK-etapivõitu teeninud Johannes Thingnes Bö jäi tänavusel esimese lume võistlustel Sjusjöenis võiduta ja kaotas mõlemal võistlusel (sprint ja ühisstart) ka oma suurimale rivaalile Martin Fourcade'ile.

Mis ootab eelmisel hooajal võistlusi domineerinud norralast ees lähikuudel? Tõenäoliselt mõjutab tema tänavuse hooaja võimu paljuski see, et tema perre sünnib lähiajal esiklaps. Bö on ka juba ise välja öelnud, et soovib suure sündmuse ajal olla jaanuarikuus kodune ja nüüd loeb MK-sarja üldvõitu silmas pidades juba see, kui mitu võistlust Bö tihedas jaanuaris vahele jätab. Ideaalis on see üks nädalavahetus, kuid võistluspaus võib kesta ka kõigil kolmel järjestikusel võistlusnädalavahetusel Oberhofis, Ruhpoldingus ja Pokljukas.

Martin Fourcade (31, Prantsusmaa)

Hooaja 2018/2019 MK-sarja üldarvestuse koht: 12.
MK-etapivõite: 72
MK-pjedestaalikohti: 135

31-aastane prantslane domineeris seitset järjestikust MK-hooaega, kuni eelmisel aastal noppis esmakordselt MK-sarja üldvõidu Johannes Thingnes Bö. Ka eelmisel aastal samal ajal oodati hooajaks suurt duelli, kuid sisuliselt pärast hooaja avavõistlust Pokljukas Fourcade enam ree peale ei saanudki. Tasuks vaid kaks MK-etapivõitu hooaja esimestelt võistlustelt, MM-ilt ala viimaste aastate kuningas medalit ei võitnudki.

Tänavust hooaega alustas Fourcade esimese lume võistlustel märksa paremini – alistas mõlemal võistlusel Bö ja lõpetas kahe trahviringi juures esimesena tugeva esindatusega ühisstardist sõidu, kus osalesid lisaks Norra ja Prantsusmaa paremikule ka Saksamaa ja Ukraina laskesuusatajad. Kindlasti motiveerib Fourcade'i ka teadmine, et tänavune hooaeg võib jääda talle viimaseks. Vähemalt hooaja lõpus lubas prantslane teada anda, kas jätkab oma karjääri Pekingi olümpiani või lõpetab tänavuse pika hooaja järel oma sportlaskarjääri.

Martin Fourcade Autor/allikas: AFP/Scanpix

Aleksandr Loginov (27, Venemaa)

Hooaja 2018/2019 MK-sarja üldarvestuse koht: 2.
MK-etapivõite: 1
MK-pjedestaalikohti: 8

Anton Šipulini karjääri lõpetamise järel otsis Venemaa laskesuusatamine endale uut nägu. 2017. aastal dopingutarvitamise eest saadud kaheaastase võistluskeelu lõpetanud Loginov kerkis eelmisel hooajal üllatuslikult kokkuvõttes teisele kohale – seda vaid ühe MK-etapivõidu juures. Eelmine hooaeg näitas, et venelasel on olemas küll stabiilsus, kuid et heidelda ka suure kristallgloobuse eest, peab ta hakkama rohkem võitma ja pjedestaalil käima. Samuti võiks paraneda püstilaskmise protsent, mis on seni püsinud umbes 80% peal.

Venemaa laskesuusatamise hooaja avavõistluse Tjumenis jättis ta õlas tekkinud põletikule viidates vahele, kuid erinevate allikate kohaselt peaks ta vähemalt pühapäeval toimuvaks sprindivõistluseks valmis olema. Lisaks Loginovile tasub Venemaa leerist kindlasti silm peal hoida ka teistel kogenud meestel – Jevgeni Garanitševil, Matvei Jelissejevil ja Dmitri Malõškol.

Quentin Fillon Maillet (27, Prantsusmaa)

Hooaja 2018/2019 MK-sarja üldarvestuse koht: 3.
MK-etapivõite: 2
MK-pjedestaalikohti: 17

Kuigi Prantsusmaa koondise suurim staar Martin Fourcade ei saavutanud eelmisel hooajal rahuldavaid tulemusi, leidus koondise noorema ešeloni hulgast võrdväärseid asendajaid.

27-aastane Quentin Fillon Maillet võitis oma karjääri esimesed MK-etapid, kerkis kokku üheksal korral pjedestaalile ja noppis MK-sarja üldarvestuses koguni kolmanda koha. Eriti tähelepanuväärne oli prantslase püstilaskmine, mis püsis hooaja vältel 90% peal. Lamades oli protsent 84% ja kui selles elemendis tänavu areneda, võib Fillon Maillet kindlasti olla üheks võimalikuks pretendendiks ka hooaja üldvõidule.

Simon Desthieux (27, Prantsusmaa)

Hooaja 2018/2019 MK-sarja üldarvestuse koht: 4.
MK-etapivõite: 0
MK-pjedestaalikohti: 3

Nagu Fillon Maillet, tegi ka Simon Desthieux läinud hooajal oma karjääri parima aasta. Eelmisel aastal jäi tasuks kaks pjedestaalikohta, kuid see-eest palju esikümnekohti.

Desthieux hooajaks ettevalmistus on läinud hästi, tänavusel suvel võitis ta Prantsusmaa suvistel meistrivõistlustel kolm kuldmedalit, kuid tippseltskonnast on ta ainus laskesuusataja, kellel pole veel MK-sarja etapivõidu kogemust. Ja kuigi Desthieux'l on väga hea stabiilsus, pole just see nüanss lubanud tal veel kõrgemaid eesmärke vallutada. Kui Desthieux suudab tänavu parandada ka laskmisprotsenti (eelmisel hooajal 78%), suudab ta kindlasti korjata ka etapivõidu ning miks mitte heidelda ka kristallgloobuste eest.

Arnd Peiffer Autor/allikas: AFP/Scanpix

Arnd Peiffer (32, Saksamaa)

Hooaja 2018/2019 MK-sarja üldarvestuse koht: 5.
MK-etapivõite: 9
MK-pjedestaalikohti: 32

Saksamaa koondise vanameister on MK-karusellil keerelnud juba kümme aastat ja on viimastel hooaegadel püsinud stabiilselt maailma ladvikus. Kui üle-eelmisel talvel võitis ta karjääri esimese olümpiakulla, siis eelmisel hooajal krooniti ta maailmameistriks tavadistantsil. Oma 89-protsendilise lasketabavusega kompenseerib Peiffer mitte nii kiiret suusasõitu ja on seeläbi alati tippkonkurentsis. Ka tänavuseks hooajaks ettevalmistus on Peifferil sujunud plaanipäraselt ja mees ise on enne hooaega öelnud, et tunneb end ala sees endiselt värskelt.

* * *

Veel võimalikke kandidaate MK-sarja üldarvestuse esikolmikut silmas pidades: Simon Schempp (Saksamaa), Benedikt Doll (Saksamaa), Lukas Hofer (Itaalia), Sebastian Samuelsson (Rootsi), Tarjei Bö (Norra), Vetle Sjastad Christiansen (Norra), Antonin Guigonnat (Prantsusmaa), Simon Eder (Austria).

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: