Ekspert: viiepallisüsteemis võib laskesuusatajate ettevalmistusele anda 4+

Järgmisel nädalal tehakse Rootsis Östersundis algust tänavuse laskesuusatamise hooajaga. ETV spordisaate stuudios käis laskesuusatamisest rääkimas Margus Ader.

Räägime kõigepealt Eesti koondise võimekusest. Kas eelmise hooaja edu taustal suudetakse tänavu rohkem saavutada?

Tahaks loota, aga tuleb hoida seda, mis saavutatud ja kui õnnestuks teha tulemus, mis eelmisel aastal jäi tegemata, siis oleks juba hästi. Näiteks maailmameistrivõistlustel oleks keegi parima 15 hulgas ja kui suudaks näiteks stabiilselt teatenaiskonnaga sõita seal 10.-12. kohani, vahel paremini, vahel läheb ikka halvemini. Aga seda, mis eelmisel aastal võidetud, kõik sportlased tegid sammu edasi, kaotused rajal, lasketiirus, seal saab täpsemini lasta ja Johanna Talihärmal on kindlasti lasketiirus peidus kasutamata ressurss. MM-il jäi tal väga vähe puudu, et väga suur sõit ära teha. Tuuli Tomingal jäi samuti väga vähe puudu, et MM-il teha väga suur sõit ära. See, et naiskond suutis kogu hooaja peale jõuda selleni, et MK-sarjas stardib uuel hooajal neli naist, on väga suur saavutus.

Räägime meestest ka. Kauri Kõiv ja Roland Lessing on nüüd eest ära läinud. Ootused on eelkõige Kalev Ermitsal ja Rene Zahknal.

Enesekindlalt tuleb peale minna ning tuleb ammutada julgust ja tarkust sellest, mida tehtud on. Kui kaks head laskesuusatajat on lõpetanud, kaks meest, kes aitasid koondist piisavalt, et me teatesõidus jõuaks kenasti finišisse. Ega me nüüd eelmisel aastal ka 15 parema hulka ei jõudnud. Sel aastal on hirmud suuremad. Kui ühes teatesõidus ebaõnnestub kaks sportlast, siis kardan, et saame võitjatelt ringiga. Kui õnnestuvad neli sportlast, siis ma ei näe üldse põhjust, miks peaks olema kehvem nelik, kui oli eelmisel aastal. Raido (Ränkel) peab IBU karikaetapil täitma enne ära kvalifikatsiooni, saama MK-etappidele peale ja ma usun, et kahe-kolme nädalavahetusega kogub ta piisavalt kindlust, saab sõidud sõidetud ja teates varupadrunid ka võtta, kasutab need ära ja saame sealt ka edasi. Noortest Robert Heldna, Kristo Siimer või keegi kolmas teeb ka hea sõidu ja oleme kenasti samaväärsel kohal finišis nagu eelmisel aastal. Aga sõita sealt paremini, siis peavad kõik mehed midagi juurde panema, mida eelmisel aastal ei pandud.

Kas meie koondis saab tegelikult maailmaga võrdväärse ettevalmistuse ja me ei peaks kunagi selle taha pugema?

Viie palli süsteemis ütlen 4+, selle laastal kindlasti 4+. Alalit on tänu toetajatele saanud piisavalt toetada koondist, treenerit. Hooldetiim ei ole kindlasti kehvem kui eelmisel aastal. Tahaks loota, et treenerite tiim, sportlased ja hooldetiim teevad omavahel veel paremat koostööd tundmaks, et neil on võistkonnavaim tugev ja minnakse julgelt võistlema, enesekindlalt võistlema ja küll siis õnnestub ka. Mis puudutab ettevalmistust, siis sel aastal oli kaks välislaagrit juures. Käidi suusatunnelis suusatamas Rootsis, käidi Ruhpoldingis Saksamaal nendel samadel MK-etappide radadel treenimas augustis ja septembri alguses, kaks keskmäestiku laagrit on ka kenasti läbitud. Ma olen küll veendunud, et oleme teinud väga hea ettevalmistuse ja võistkond on saanud seal sees olla. Võib-olla, kus on puudu jäänud, meil on kaks treenerit, aga panime A ja B koondise kokku. Seal oleks võinud ressurssi rohkem olla aga Indrek ja Rain on piisavalt head mehed, et said hästi hakkama ja loodetavasti saavad ka talvel.

Räägime maailmast. Kõigepealt meestest. Martin Fourcade on juttude järgi saanud väga hästi tänavu treenida, alistas Bö ka hooajaeelsetel esimese lume võistlustel. Kas me räägime ka tänavu ainult sellest suurest duellist?

No kaks on väga tugevat. Bö ja Fourcade on maailma tipud nii suusakiiruselt kui ka lasketäpsuselt. Fourcade istus troonil seitse aastat, nüüd tuli Bö ja üllatas teda positiivselt. Fourcade võib-olla natuke eksis ettevalmistuse juures. Võib-olla olid seal mõned projektid, mis teda segasid ka. Mees valmistub ka ju ühel päeval tippsportlase karjäärist lõpetamiseks, natuke tuleb teha äri ja sponsorprojekte ning ma arvan, et ta kuskil seal tegi natuke liiga palju muud kui keskendus spordile. Tahaks loota, et Fourcade'i fookus on sel aastal spordi peal ja pakub Böle kõvemat konkurentsi kui eelmisel aastal. Nüüd on küsimus selles, kas Bö on saanud sel aastal nii palju ettevalmistust teha ja kas saab lõpuni. Ma tean juba, et ei saa, sest naine hakkab sünnitama hooaja keskel, nii et kindlasti Bö peab tegema kuskil pausi. Saame näha, kuidas need kaks meest rajal hakkama saavad.

Naiste konkurentsis on suured muutused. Mitmed nimekad tegijad on läinud? Kes võiks tänavust hooaega valitseda?

Ainult põnevust on oodata. Itaalias on MM ja Itaalia naised olid eelmisel aastal esimene ja teine. Dorothea Wierer ja Lisa Vittozzi ei ole nõrgemaks jäänud. Eesmärk on neil MM-il olla tippvormis ja kui nüüd Marek Sander liikus Soome Kaisa Mäkäräinenile hooldemeheks, siis tahaks loota, et ta võtab need kullad ära, mis on siiamaani ära jäänud võtmata. Naiste konkurents on kindlasti stabiilsem ja seal julgen arvata, et on üks kümmekond naist, kes võiks MK-karikasarja üldvõitja kokkuvõttes olla.

Vaata lisaks:

Toimetaja: Liisi Alamaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: