Kolm Eesti kulturisti jõudsid MM-il esikümnesse

Foto: Anna Aurelia Minev/ERR

Araabia Ühendemiraatides peeti eelmisel nädalal maailmameistrivõistlusi kulturismis. Kohal oli ka Eesti delegatsioon ning olgugi, et Ott Kiivikas amatööride konkurentsis enam ei võistle, pole kohad esikümnes mingisugune haruldus.

Maailmameistrivõistlustel jõudsid kümne parema hulka kolm Eesti meest: Classic physique'i pikkusekategoorias kuni 175 sentimeetrit sai Egert Oiov seitsmenda koha, Games Classicu konkurentsis oli Siim Savisaar pikkusekategoorias üle 175 sentimeetri kaheksas ning klassikalise kulturismi pikkusekategoorias kuni 171 sentimeetrit Genes-Deivid Pikani üheksas.

Raigo Kuusnõmm, kes tuli niiöelda traditsioonilises kulturismis eelmisel nädalavahetusel Eesti meistriks, seekord MM-il esikümnesse ei jõudnud. Parim mees MM-i tulemusi konteksti asetama on Eesti Kulturismi ja Fitnessi Liidu juhatuse liige ning kohtunike komisjoni esimees Ramil Lipp. Lipp on ka ise tippkulturist, kes tuli kevadel EM-il omal alal viiendaks.

"Egert jäi ainult paari punkti kaugusele kohast finaalis," rääkis Lipp Vikerraadiole. "Alati kui on tegemist hindamisega, kus ei saa mõõdulindi või stopperiga mõõta, on natuke subjektiivsust sees. Selles mõttes on tema tulemus väga hea. Mis puudutab Savisaart, siis arvan, et natuke võis midagi grimmi taha jääda, aga see tulemus on ka tegelikult super."

"Klassikaline kulturism on tavaharrastajale palju käega katsutavam," rääkis Lipp kulturismi spetsiifikast. "Tavainimese jaoks on klassikaline kulturist võib-olla keha iluideaali mõttes palju lähemal tavalisele inimesele kui kulturist."

"Väga suure lihasmassi saavutamine ilma teatud ravimite ja keelatud aineteta on - ei saa öelda et päris võimatu, aga peaaegu et võimatu. Selleks peavad olema väga head geneetilised eeldused, et seda teha," tõdes Lipp. "Ott Kiivikas, kes on Eestis olnud pikka aega kulturismi tipus, võistles kuni 85 kg, maailmatasemel mehed on 90+, sada kilogrammi. Ott Kiivikas oli maailma mõistes suurte kulturistide kõrval väike."

"Kulturismi hiilgeajad olid 1990. aastate lõpus, 2000. aastate alguses. Kulturiste on teatud riikides, kus ei teha väga tõhusaid dopingukontrolle, rohkem. Nendes riikides, kus on väga tõhus dopingukontroll, on kulturiste vähem," arvas Lipp.

Toimetaja: Anders Nõmm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: