Legendaarne ümber Viljandi järve jooksja veel mõtleb tänavuse osalemise peale ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Benno Viirand
Benno Viirand Autor/allikas: Ümber Viljandi järve jooks

60 korda ümber Viljandi järve jooksnud 85-aastane Benno Viirandi pole veel otsustanud, kas ta tänavu 1. mail oma iga-aastasele väljakutsele stardib, sest mees taastub talle hiljuti tehtud operatsioonidest.

Alates novembrist on Viirandi käinud kirurgide käe all kolm korda ning viimane silmaoperatsioon tehti talle alles eelmisel nädalal. "Käin kepiga ja pea käib pisut ringi, aga kui vähegi taastun, siis tulen," selgitas peatselt 86-aastaseks saav mees, kes on ümber Viljandi järve jooksul osalenud 1958. aastast. Selle aja jooksul on tal vahele jäänud vaid üks võistlus, kui korraldajad teda murtud jalaga starti ei lubanud.

Kui Viirandi leiab aprillis endas kindluse starti tulla, siis soovib ta korraldajatelt eriluba kasutada võistlusel kõndimiseks keppi. "Mul on seda kindluse mõttes vaja, et vajadusel tasakaalu hoida," lisas ta.

Ümber järve jooksu korraldustoimkonna juht Mati Jürisson kinnitas, et jalutuskepi kasutamist Viirandile ei keelata. Samas kinnitas Jürisson, et startimise osas peetakse Benno Viirandiga kindlasti eraldi nõu. "Oluline on see, et Benno endale selle distantsiga liiga ei teeks. Tervis on kindlasti olulisem," sõnas Jürisson.

Viirandi enda kinnitusel pole ta operatsioonidest hoolimata liikumisest loobunud. Alles hiljuti tegi ta 20 kilomeetri pikkuse kõnni endanimelisel terviserajal Mustla ümbruses. Aega kulus selleks küll viis tundi, kuid see meest ei heiduta. Ka järvejooksu läbimise ajaks pakkus ta 2,5–3 tundi. Mullu läbis Viirandi ligi 12 kilomeetri pikkuse raja ajaga 1:47.39 ning edestas 38 konkurenti.

Mati Jürisson kinnitas, et rekordarvul kordadel ümber Viljandi järve jooksnud Benno Viirandi on 1. mail Viljandi staadionile oodatud igal juhul. "Kui ta ei peaks startima, on ta meie aukülaline ning peame nõu, et kutsuda teda sel juhul võitjatele auhindu üle andma," lisas Jürisson.

Benno-Einar Viirandist sai eelmisel aastal esimene inimene, kes on ümber Viljandi järve jooksul osalenud 60 aastal. Tema kange konkurent Tallinnast, Einart Alus jooksis ümber järve 57 korda ning teatas 2016. aastal, et rohkem ta jooksma ei tule. Ka tema on järgnevatel aastatel olnud 1. mail Viljandis, et oma sõpradele ja varasematele konkurentidele kaasa elada.

Osaluskordade arvestuses on kolmandal kohal Tartumaa jooksumees Rein Raid, kellel on kirjas 54 jooksukorda.

Toimetaja: Kristo Tamm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: